Junta prodloužila barmské disidentce domácí vězení

Vojenská junta v Barmě posílila hlídky u domu opoziční vůdkyně Su Ťij, které dnes o půl roku opět prodloužila domácí vězení. Vládnoucí generálové kvůli tomu čelí rostoucí mezinárodní kritice. Ta se vystupňovala i poté, co junta po řádění cyklonu Nargis odmítla vpustit do země humanitární pracovníky, přestože na pomoc čekaly statisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu Su Ťij | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí o prodloužení domácího vězení Su Ťij se očekávalo, a to z několika důvodů. Vojenská junta si je totiž jistá svým postavením, stojí za ní silný spojenec, Čína. Dobré kontakty má i se svými sousedy, Indií a Thajskem, respektive tamními armádními špičkami. Junta také přestála i rostoucí tlak ze strany mezinárodního společenství kvůli tomu, že nevpustila do země zahraniční záchranné týmy a navíc má v rukou další pádný argument.

V referendu o nové ústavě se totiž přes 90 procent obyvatel údajně vyslovilo pro její schválení, to znamená že i naprostá většina obyvatel z oblastí zničených cyklonem Nargis. To samozřejmě vyvolává minimálně pochybnosti, spíše šlo o předem připravené výsledky, ale není moci, která by to dokázala potvrdit. A v oné ústavě se mimo jiné mluví právě o tom, že i když se budou v budoucnu konat parlamentní volby, armáda má už dopředu zajištěnu čtvrtinu křesel, tedy může zablokovat jakékoli ústavní změny a samotná Su Ťij je dopředu vyloučena z jakýchkoli veřejných funkcí.

Armáda dnes zesílila i ostrahu opoziční Národní ligy pro demokracii. Dnes o půlnoci totiž vyprší nejen další termín domácího vězení Su Ťij, mimochodem v posledních 18 letech byla 12 let zadržována, ale na dnešek připadá i 18. výročí vítězství barmské opozice v parlamentních volbách. Ty v roce 1990 ale armáda odmítla uznat a vládne neomezeně dodnes.

A také dnes se odvážilo asi 20 jejích přívrženců vyjít do ulic Rangúnu a vydat se směrem k jejímu domu, policisté je ale rychle zadrželi. A nic na tomto stavu nezmění ani dnešní výzva Národní ligy pro demokracii k okamžitému propuštění Su Ťij, která dál bude 24 hodin denně hlídána, nejméně dalších 6 měsíců.

Minulý týden byl v Barmě de facto poprvé po 40 letech i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který se ale se Su Ťij nesetkal. Hlavním cílem jeho mise bylo přimět generály, aby otevřeli zemi humanitárním organizacím. Shodou okolností ale v pondělí zachvátil budovu barmské ambasády v Bangkoku požár, a to nad vízovou sekcí, což samozřejmě ovlivní vydávání víz, na která většina pracovníků humanitárních organizací čeká už tři týdny.

Barmská opozice v této souvislosti zveřejnila informace o situaci v nejvíce zasažené Iravadské deltě, kde právě před návštěvou šéfa OSN Pan Ki-muna zahynulo 160 lidí, kteří byli vojáky násilně vyhnáni z provizorních příbytků a posláni na lodích zpět do jejich zničených vesnic. Plavidla se ale vzhledem k přetížení i špatnému počasí potopila. Barmští disidenti pak poukazují i na to, že vojenská junta nadále vyváží rýži, například na Srí Lanku, přestože hlady trpí desetitisíce Barmánců a smrt hrozí i 30 tisícům dětí.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme