K atentátu v Bagdádu se hlásí Zarkávího skupina

Iráčtí ozbrojenci usmrtili v centru Bagdádu 17 lidí. Mezi mrtvými jsou čtyři cizinci, z toho dva Američané. Dalších více než 50 lidí bylo zraněno. Stalo se tak při pumovém útoku na vůz, který přepravoval cizince pracující u mnohonárodnostních jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Bagdádu | Zdroj: ČTK

K odpovědnosti za atentát se přihlásila skupina abú Músy Zarkávího, která je považována za iráckou odnož teroristické sítě Al-Káida. K útoku došlo na začátku obchodní třídy As-Saadún, která tvoří obchodní páteř města.

Jak uvedla televize Al-Arabíja, cílem útoku byli cizinci, kteří pracují u amerických jednotek a v zahraničních bezpečnostních firmách. Přesto bylo mezi oběťmi mnoho Iráčanů, kteří šli okolo do práce.

Informace o novém útoku přišly ve chvíli, kdy irácká vláda zřejmě dospěla k dohodě se sunnity o obsazení sedmi prázdných míst v kabinetu a kdy irácký prezident Džalál Talabání jedná v sousedním Jordánsku.

Premiér Ibráhím Džaafarí dnes oznámil, že šíité a sunnité se s jednou výjimkou dohodli na obsazení dosud volných křesel. Jména pěti nových ministrů a jednoho ze dvou zbývajících vicepremiérů zveřejní až zítra. Několik měsíců trvající debaty o složení iráckého kabinetu provázely spory zejména ohledně klíčových resortů obrany a ropného průmyslu.

V čele většiny ministerstev stanou představitelé šíitské muslimské koalice, která v lednových volbách zvítězila. Osm postů obsadí Kurdové a sedm sunnité. Poté, co se noví ministři ujmou úřadů, bude nová irácká vláda v podstatě kompletní; chybět už bude pouze jeden náměstek premiéra. Premiér by prý rád na tomto postu viděl ženu.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme