K atentátu v Bagdádu se hlásí Zarkávího skupina

Iráčtí ozbrojenci usmrtili v centru Bagdádu 17 lidí. Mezi mrtvými jsou čtyři cizinci, z toho dva Američané. Dalších více než 50 lidí bylo zraněno. Stalo se tak při pumovém útoku na vůz, který přepravoval cizince pracující u mnohonárodnostních jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Bagdádu | Foto: ČTK/EPA

K odpovědnosti za atentát se přihlásila skupina abú Músy Zarkávího, která je považována za iráckou odnož teroristické sítě Al-Káida. K útoku došlo na začátku obchodní třídy As-Saadún, která tvoří obchodní páteř města.

Jak uvedla televize Al-Arabíja, cílem útoku byli cizinci, kteří pracují u amerických jednotek a v zahraničních bezpečnostních firmách. Přesto bylo mezi oběťmi mnoho Iráčanů, kteří šli okolo do práce.

Informace o novém útoku přišly ve chvíli, kdy irácká vláda zřejmě dospěla k dohodě se sunnity o obsazení sedmi prázdných míst v kabinetu a kdy irácký prezident Džalál Talabání jedná v sousedním Jordánsku.

Premiér Ibráhím Džaafarí dnes oznámil, že šíité a sunnité se s jednou výjimkou dohodli na obsazení dosud volných křesel. Jména pěti nových ministrů a jednoho ze dvou zbývajících vicepremiérů zveřejní až zítra. Několik měsíců trvající debaty o složení iráckého kabinetu provázely spory zejména ohledně klíčových resortů obrany a ropného průmyslu.

V čele většiny ministerstev stanou představitelé šíitské muslimské koalice, která v lednových volbách zvítězila. Osm postů obsadí Kurdové a sedm sunnité. Poté, co se noví ministři ujmou úřadů, bude nová irácká vláda v podstatě kompletní; chybět už bude pouze jeden náměstek premiéra. Premiér by prý rád na tomto postu viděl ženu.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme