Kalifornii trápí sucho, úřady zavedly limity na odběr vody

Americká Kalifornie se potýká s rekordním suchem. Úřady proto vůbec poprvé v historii zavedly přísné limity na odběr vody. V celém postiženém regionu budou muset města a obce snížit její spotřebu o čtvrtinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucha na západě Spojených států trvají už několik let | Zdroj: ČTK

Historická sucha podle guvernéra Kalifornie Jerryho Browna vyžadují bezprecedentní opatření. Kaliforňané se budou muset uskromnit a snížit spotřebu vody.

„Musíme se semknout a šetřit vodou, kdekoli to bude možné. Nové nařízení se dotkne řady oblastí, změní se i to, jak vypadá okolí našich silnic,“ řekl Jerry Brown.

Změny pocítí podle něj všichni, od veřejných institucí přes rekreační a turistická centra až po soukromé domy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kalifornii je už několik let sucho, úřady tak nařízením výrazně omezily odběr vody. Více zpravodajka Lenka Kabrhelová

Města, ale i univerzity, hřbitovy či golfová hřiště nebudou smět zavlažovat okrasné trávníky, všechny státní pozemky budou osázené novými, méně náročnými rostlinami.

Spotřebu vody budou kontrolovat vodohospodáři a místní společnosti, které vodu distribuují. Pokud zjistí, že spotřeba neklesá, kalifornské úřady se rozhodnou pro postih.

Kalifornie je také zemědělský stát, farmářů se však nařízení šetřit vodou zatím netýkají. Už v minulých letech se totiž na jejich hospodaření výrazně odrazil fakt, že stát musel brát zásoby z jiných zdrojů, potoků a řek, a pro ty, co neměli vlastní zdroje, voda zdražila.

Už loni kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav nouze, od té doby zavedla řadu opatření i různá města a obce v Kalifornii. Třeba za zalévání trávníků už teď leckde hrozí pokuta, pakliže by někdo kropicí hadici použil v zimě, kdy třeba zrovna pršelo.

Sucha na západě Spojených států trvají několik let. Letos napadlo v pohoří Sierra Nevada rekordně málo sněhu, což se v příštích měsících dál promítne do nižšího stavu vodních zásob.

V pohoří Sierra Nevada napadlo nejméně sněhu za 65 let pozorování | Foto: ČTK/AP

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme