Kambodžská vláda asi nestojí o pokračování soudů s Rudými Khmery

Už druhý soudce rezignoval na svůj post ve válečném tribunálu OSN v Kambodži. Švýcar Laurent Kasper-Anserment jako důvod svého odchodu oznámil, že jeho kambodžský protějšek You Bunleng mařil pokusy o vyšetřování příslušníků režimu Rudých Khmerů ze 70. let. Těm padly za oběť téměř dva miliony Kambodžanů, kteří zemřeli hlady, vyčerpáním nebo byli umučeni či popraveni. Před švýcarským soudcem rezignoval loni v říjnu také Němec Siegfried Blunk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf khmérské věznice S-21 Kaing Guek Eav před soudem

Šéf khmérské věznice S-21 Kaing Guek Eav před soudem | Zdroj: Reuters

„Bohužel se zdá, že nejde o nějakou individuální obstrukci, ale o to, že tady začíná jednoznačně prokvétat zájem kambodžské vlády celý proces odsouzení předáků Rudých Khmerů zpomalit, případně úplně zmrazit,“ říká odborník na jihovýchodní Asii Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů.

Spor se podle BBC vede o otevření dvou potenciálních případů, které mají pořadová čísla 003 a 004.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Rádiu Česko mluvil odborník na jihovýchodní Asii Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů

„Ve slavném případu 003 jde o dva velitele Rudých Khmerů, kteří zajišťovali transporty vězňů do proslavené věznice Tuol Sleng S21 v Phnom Phenu, kde zahynulo minimálně okolo 15 000 lidí. V případě 004 jde o trojici mužů, velitele a jeho dva zástupce pracovního tábora, který byl zřízen na gigantický projekt zavlažování. Byly tam nahnány tisíce lidí. Trojice se pak podílela na obrovských masakrech,“ vysvětluje Nožina.

V únoru byl přitom odsouzen na doživotí někdejší velitel nechvalně známé věznice S-21, který byl nazýván Duch.

„Premiér Hun Sen se k tomu vyjádřil při setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Uvedl, že by podle jeho názoru neměly soudy pokračovat. Měly skončit případem 002, kdy před soudem stojí hlavní trojice představitelů Rudých Khmerů. Soudy by tak měly skončit u jejich špiček a nemělo by to jít níž na nižší velitele,“ uvádí Nožina.

Reakce obyčejných Kambodžanů jsou podle Nožiny smíšené. Část obyvatel si nechce připomínat traumatické chvíle, část, především příbuzní obětí, trvá na potrestání viníků.

Tomáš Pavlíček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme