Kasparov nazval čečenského prezidenta zločincem

Bývalý šachový velmistr a přední ruský opoziční vůdce Gary Kasparov se dostal do ostrého konfliktu s čečenskými představiteli. Slovně totiž urazil jejich lídra, prokremelského prezidenta Ramzana Kadyrova. Čečenci už podali trestní oznámení. Kasparov žádá ruské orgány o ochranu sebe a rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Garri Kasparov | Foto: AFP

Gary Kasparov označil mladého čečenského prezidenta Kadyrova za banditu. Následovala ostrá reakce čečenských politiků, kteří se nechali slyšet, že za tato slova musí Kasparov skončit ve vězení.

Lídr čečenského parlamentu dokonce pohrozil, že pokud selžou ruské soudy, existují i tradiční kavkazské zákony a Kasparov bude potrestán. To si přední ruský opoziční vůdce přeložil tak, že mu čečenští politici vyhrožují smrtí, a proto dnes požádal generální prokuraturu, aby se postarala o jeho bezpečnost.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy Kasparov uvedl, že výhrůžky čečenských představitelů pouze potvrzují, že lidé, kteří urazí Ramzana Kadyrova, jsou likvidováni. Ještě jednou také veřejně zopakoval, že pro něj je Kadyrov zločincem.

Zastání má Kasparov také u ruských ochránců lidských práv, kteří třicetiletého Ramzana Kadyrova obviňují, že k posílení své vlády používá únosů, vražd a mučení.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme