Zemřel německý exministr zahraničí Kinkel. Vedl jednání s Československem i Českem

Ve věku 82 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, uvedla v úterý agentura DPA. Politik liberální Svobodné demokratické strany (FDP) úřad zastával v letech 1992 až 1998, tedy i v době jednání o československo-německé smlouvě z roku 1992 a česko-německé deklaraci z roku 1997.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel (na snímku z ledna 2017) | Foto: Stříhavka Jakub | Zdroj: ČTK

Pohřeb se podle německé agentury DPA uskuteční na přání exministra zahraničí Klause Kinkela v nejužším kruhu.

Kinkel patřil mnoho let k nejbližším spolupracovníkům někdejšího dlouholetého ministra zahraničí spolkové republiky Hanse-Dietricha Genschera (FDP), po němž v roce 1992 vedení ministerstva převzal.

Byl rovněž vicekancléřem v tehdejší konzervativně-liberální vládě Helmuta Kohla. Právník Kinkel zastával předtím také post ministra spravedlnosti.

Dobré vztahy s Českem

Podpis Klause Kinkela je i pod Česko-německou deklarací o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Za Česko ji 21. ledna 1997 podepsali také premiér Václav Klaus a ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec (oba ODS) a za Německo kancléř Helmut Kohl (CDU).

Klaus Kinkel s Václavem Klausem v říjnu 1997 | Zdroj: Reuters

Cílem deklarace bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a zmírnit napětí, jehož kořeny sahaly do druhé světové války.

Když se Kinkel stal v květnu 1992 ministrem zahraničí, ve svém prvním parlamentním vystoupení v této funkci obhajoval v ratifikační rozpravě Spolkového sněmu smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Československem a sjednoceným Německem.

V lednu 2017 Kinkel českým novinářům řekl, že deklarace z roku 1997 pomohla zvednout stín minulosti ze vztahů obou zemí a zbavila je tak jitého napětí a křečovitosti.

„Tenkrát bylo ještě ve vztazích citelné napětí. Jednání bylo velmi složité a jsem vděčný za to, že se to podařilo, řekl tehdy. Prohlásil také, že vztahy Čechů s Němci se nadále zlepšují i přes rozdílný postoj obou zemí k migrační krizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme