Zemřel německý exministr zahraničí Kinkel. Vedl jednání s Československem i Českem

Ve věku 82 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, uvedla v úterý agentura DPA. Politik liberální Svobodné demokratické strany (FDP) úřad zastával v letech 1992 až 1998, tedy i v době jednání o československo-německé smlouvě z roku 1992 a česko-německé deklaraci z roku 1997.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel (na snímku z ledna 2017)

Bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel (na snímku z ledna 2017) | Foto: Stříhavka Jakub | Zdroj: ČTK

Pohřeb se podle německé agentury DPA uskuteční na přání exministra zahraničí Klause Kinkela v nejužším kruhu.

Kinkel patřil mnoho let k nejbližším spolupracovníkům někdejšího dlouholetého ministra zahraničí spolkové republiky Hanse-Dietricha Genschera (FDP), po němž v roce 1992 vedení ministerstva převzal.

Byl rovněž vicekancléřem v tehdejší konzervativně-liberální vládě Helmuta Kohla. Právník Kinkel zastával předtím také post ministra spravedlnosti.

Dobré vztahy s Českem

Podpis Klause Kinkela je i pod Česko-německou deklarací o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Za Česko ji 21. ledna 1997 podepsali také premiér Václav Klaus a ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec (oba ODS) a za Německo kancléř Helmut Kohl (CDU).

Klaus Kinkel s Václavem Klausem v říjnu 1997 | Zdroj: Reuters

Cílem deklarace bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a zmírnit napětí, jehož kořeny sahaly do druhé světové války.

Když se Kinkel stal v květnu 1992 ministrem zahraničí, ve svém prvním parlamentním vystoupení v této funkci obhajoval v ratifikační rozpravě Spolkového sněmu smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Československem a sjednoceným Německem.

V lednu 2017 Kinkel českým novinářům řekl, že deklarace z roku 1997 pomohla zvednout stín minulosti ze vztahů obou zemí a zbavila je tak jitého napětí a křečovitosti.

„Tenkrát bylo ještě ve vztazích citelné napětí. Jednání bylo velmi složité a jsem vděčný za to, že se to podařilo, řekl tehdy. Prohlásil také, že vztahy Čechů s Němci se nadále zlepšují i přes rozdílný postoj obou zemí k migrační krizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme