KLDR označila výzvu k ukončení korejské války po 68 letech za předčasnou. Nepřispělo by ‚ke stabilizaci‘

KLDR označila za předčasnou výzvu k oficiálnímu ukončení korejské války, kterou tento týden přednesl na Valném shromáždění OSN jihokorejský prezident Mun Če-in. Severní Korea uvedla, že nemá záruky, že USA přestanou s nepřátelskou politikou vůči Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters.

Soul/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR chce vést konstruktivní jednání se sousedním státem. Korejská válka trvala na asijském poloostrově v letech 1950 až 1953, konflikt ale nikdy neuzavřela mírová dohoda, ale jen smlouva o klidu zbraní. KLDR a Jižní Korea jsou tak stále ve válečném stavu.

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea. Podle Japonska dopadly do moře

Číst článek

Podle KLDR by prohlášení o ukončení války nyní neprospělo k stabilizaci Korejského poloostrova. Podle Pchjongjangu je nutné, aby USA přestaly se svou nepřátelskou politikou.

Tím Severní Korea míní americké sankce proti KLDR či přítomnost amerických vojsk v Jižní Koreji. USA ale podmiňují jakékoliv vstřícné kroky vůči Severní Koreji zastavením jejího jaderného programu.

KLDR provedla nový raketový test. Řízená střela dlouhého doletu urazila 1500 kilometrů

Číst článek

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una řekla, že mírovou dohodu bude možné uzavřít, až se nepřátelské politiky vzdá i Soul.

Jihokorejská vláda uvedla, že se bude i nadále snažit o dosažení dohody. Jihokorejský prezident prohlásil, že si podle něj KLDR uvědomí, že je v jejím zájmu jednat s USA. Dodal ale, že si není jistý, že se tak stane do konce jeho mandátu v roce 2022.

Vojenské napětí mezi Soulem a Pchjongjangem vzrostlo minulý týden, kdy obě země oznámily, že uskutečnily testy svých balistických raket. Již dříve severokorejský vůdce Kim Čong-un pohrozil, že jeho země zavede nové zbraně a posílí svůj vojenský arzenál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme