KLDR požaduje za zastavení jaderného programu dodávky pohonných hmot

Severní Korea zastaví provoz nukleárního reaktoru produkujícího plutonium výměnou za 500 tisíc tun pohonných hmot ročně. Tvrdí to japonské zdroje. Spojené státy jsou ochotny o tomto požadavku uvažovat, Pchjongjang ale musí dát záruky o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Severní Korea nutně potřebuje pohonné hmoty i elektrickou energii, dodávky z Číny totiž zdaleka nestačí pokrýt její energetické nároky. Už v roce 1994 Washington slíbil Pchjongjangu dodávky 500 tisíc tun ropy výměnou za zmrazení nukleárního programu, Severní Korea v něm ale pokračovala a vloni v říjnu uskutečnila první atomovou zkoušku.

Současný požadavek režimu Kim Čong-ila, který žádá dodávky více než půl milionu tun topného oleje ročně, jsou Spojené státy podle jejich jaderného vyjednavače Christophera Hilla ochotny akceptovat jen, pokud se Pchjongjang zbaví nukleárních zbraní.

Tokio, které se také účastní šestistranných rozhovorů, si však klade ještě jednu podmínku, chce totiž definitivně vyřešit problematiku třinácti japonských občanů unesených severokorejskými agenty v 70. a 80. letech.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme