Americký výzkumný ústav objevil v KLDR nové raketové objekty. Může jich být až dvacet

Týmy analytiků objevily na území Severní Koreje 13 dosud neznámých tajných pracovišť, která se zabývají vývojem a výrobou raket a raketové techniky. Uvádí to zpráva Mezinárodního střediska pro mezinárodní studia zveřejněná v pondělí ve Washingtonu. Podle CSIS může být podobných provozů v KLDR až 20, ke zjištění 13 z nich přispěly snímky komerčních satelitů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci KLDR u mezikontinentálních raket (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Přestože podle autorů studie nejsou součástí objevených objektů odpalovací rampy, musí KLDR v jakékoli budoucí důvěryhodné a ověřitelné smlouvě přiznat jejich existenci a umožnit náležité inspekce.

Nález raketových kapacit podle agentury AP ukazuje, jak obtížné bude ověřování případné mezinárodní smlouvy o denuklearizaci, na níž trvají Spojené státy a jejich spojenci.

Demontáž raketové střelnice v KLDR se podle satelitních snímků zastavila. Od srpna se tam nic nezměnilo

Číst článek

Objevené objekty jsou v obtížně dostupných, hornatých částech Severní Koreje, uvádí CSIS. Mohou v nich být uloženy balistické rakety nejrůznějšího doletu, tedy i takové, které jsou schopny zasáhnout Ameriku. Odpalovací rampy u nich nejsou, nicméně v krajním případě prý mohou z nich být rakety vypuštěny. Existenci těchto vývojových a výrobních kapacit Pchjongjang dosud nikdy nepřiznal.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un letos v září slíbil rozebrání zkušebního střediska raketových motorů a odpalovací rampy Sohe za účasti mezinárodních expertů.

„Tento manévr, který upoutal značnou mediální pozornost, zakrývá hrozbu, kterou jsou pro USA a Jižní Koreu tyto a další neoznámené severokorejské raketové základny,“ komentoval zprávu analytik CSIS Joseph Bermudez.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme