Křížové cestě v římském Koloseu přihlížely spolu s papežem tisíce lidí
Za účasti tisíců věřících se papež František zúčastnil v římském Koloseu křížové cesty. Tímto obřadem na Velký pátek si křesťané připomínají poslední cestu Ježíše Krista před ukřižováním. Svatý otec jednotlivá zastavení sledoval z Palatina naproti Koloseu.
Nad Koloseem se rychle stmívá a stejně tak se i plní prostranství před zřejmě nejznámější římskou památkou.
Tisíce lidí čekají, až přijede papež František, mezitím jim římští skauti rozdávají svíčky.
Jejich vedoucím je 36letý Quido, pro kterého je to už dvacátá Křížová cesta. Pamatuje tedy velkopáteční obřad s papežem Janem Pavlem II. Jak ale podotkl, pokaždé to prý bylo jako poprvé - výjimečné.
Za účasti tisíců věřících se papež František zúčastnil v římském Koloseu křížové cesty. Natáčel na ní zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš
Kolem planou pochodně, které spolu s reflektory ozařují sousední Konstantinův oblouk, ruiny antických chrámů, ze tmy vystupují i zachovalé římské sloupy nebo románská věž kostela Santa Francesca Romana. A najednou se objevil i současný zástupce Ježíše Krista na Zemi a dav propukl v jásot.
Papež František věřící pozdravil a obřad Křížové cesty mohl začít.
K prvnímu zastavení uvnitř Kolosea, které je symbolem někdejšího pronásledování křesťanů, nesl kříž kardinál vikář římské diecéze Vallini. A po něm i rodina s dvěma adoptovanými dětmi.
Paní Palma Sera se po skončení obřadu svěřila, že ve chvíli, kdy nesla kříž, cítila boží víru v lidstvo a jak je důležitý soulad mezi lidmi v dnešním světě plném válek a utrpení.
K šestému zastavení, kdy Veronika podává Pánu Ježíši roušku, kříž nesou sestry dominikánky z Iráku. K sedmému, kdy Ježíš padá pod křížem podruhé, zase věřící ze Sýrie. A po nich také z Nigérie nebo z Číny, tedy ze zemí, kde jsou křesťané zabíjeni nebo kde vládne napětí.
Na posledním, čtrnáctém ho opět přebírá kardinál Vallini. A po něm, na závěr promluví papež František.
Tématy letošní Křížové cesty byly i náboženská svoboda, obchod s lidmi nebo verbování dětských vojáků. Jak ale Svatý otec ještě předtím na svém twitterovém účtu napsal, Kristův kříž není porážkou, Kristův kříž je láska a milosrdenství.