Krizový štáb zváží evakuaci české ambasády v KLDR. Ta zatím funguje normálně

Ministerstvo zahraničí na zítřek svolalo krizový štáb. Reaguje tak na výzvu Pchjongjangu, aby zahraniční ambasády v Severní Koreji uvažovaly o evakuaci. Většina tamních ambasád včetně té české však zatím funguje normálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

KLDR v pátek doporučila zahraničním misím, aby do 10. dubna předložily případný plán evakuace ambasád. Upozornila, že po tomto datu nebude moci zaručit bezpečnost cizích diplomatů.

„S ohledem na tuto informaci jsme se rozhodli na pondělí, to znamená 8. dubna, svolat na ministerstvo zahraničních věcí krizový štáb, který se touto situací bude zabývat,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Koreji přiblížila redaktorka Helena Berková

Krizový štáb by měl vyhodnotit všechny informace, které Černínský palác získal během víkendu jednak od českých diplomatů v Pchjongjangu, jednak od partnerů ze zemí Evropské unie a také od spojenců z oblasti východní Asie. Zasednou v něm i zástupci resortů vnitra a obrany.

Ministerstvo zahraničí zatím počítá se třemi variantami: evakuací, přesunem na blíže neurčené bezpečnější místo a setrvání na místě v Pchjongjangu.

Podle mluvčího resortu zahraničí Karla Šrola zatím česká ambasáda v Pchjongjangu se čtyřmi zaměstnanci funguje normálně.

Šéf britské diplomacie nabádá v severokorejské krizi ke klidu

Číst článek

Společná průmyslová zóna obou korejských států na severokorejském území Kesong se zatím dál potýká s blokádou ze strany KLDR. Pchjongjang už několik dnů vyhrožuje svému jižnímu sousedovi i Spojeným státům, že na ně zaútočí.

Washington se proto rozhodl Severokorejce nedráždit a odložil test své balistické rakety, který byl dlouhodobě naplánovaný na příští týden.

Jako zprostředkovatel pro další vyjednávání a zmírnění napětí v oblasti se dnes nabídlo Švýcarsko. Oznámilo, že v tomto smyslu už kontaktovalo Pchjongjang. Žádné bezprostřední rozhovory se však zatím neplánují.

Jana Petrová, Helena Berková, Marína Dvořáková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme