Lech Walesa už nechce omluvu od Güntera Grasse

Bývalý polský prezident Lech Walesa už nepožaduje, aby se německý spisovatel Günter Grass vzdal čestného občanství Gdaňsku. Grass napsal obyvatelům Gdaňsku list, ve kterém vysvětlil okolnosti svého působení v jednotkách SS za druhé světové války. Walesa také opět oznámil svůj odchod ze Solidarity

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák

Günter Grass v dopise napsal, že si krátkou ale tíživou epizodu ze svého mládí nechával dlouho pro sebe, nevymazal ji ale z paměti. Přiznal, že ho neomlouvá ani jeho pozdější tvorba nebo politické aktivity.

Lidé mohou odsuzovat mé mlčení, chtěl bych si ale vyhradit právo tvrdit, že jsem porozuměl bolestné lekci, kterou mi život uštědřil v mládí, napsal autor Plechového bubínku, který se v roce 1944 stal příslušníkem Waffen SS.

Lech Walesa také opět oznámil svůj odchod ze Solidarity, jejímž byl vůdcem. Nesouhlasí s tím, že odborový svaz Solidarita příliš podporuje vládní stranu Právo a spravedlnost premiéra Jaroslawa Kaczyńského.

"Chci se od toho držet co nejdál," prohlásil Walesa. Nevyloučil ale, že se do Solidarity někdy v budoucnu vrátí. Vedení svazu se chce s Walesou ještě tento týden sejít. Podle bývalého šéfa Solidarity v gdańské loděnici Jerzyho Borowczaka ale Walesa už stejně členem Solidarity není, protože od prvního ledna neplatí členské příspěvky.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme