Ledový příkrov ochromil život v evropské části Ruska

Moskva i další oblasti evropského Ruska se ocitly pod ledovým příkrovem. Ten vznikl zmrznutím včerejších vydatných srážek. Ve spojení s prudkým větrem to přineslo ochromení dopravy i dodávek elektrického proudu. Na jednom ze dvou hlavních moskevských letišť kvůli rozmarům počasí zkolabovala doprava.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamrzlá řeka Moskva

Zamrzlá řeka Moskva | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Thomas Glau

Rozvodná trafo-stanice pro letiště Domodědovo je mimo provoz. Odpojili ji po poté, co letiště zažilo kolísání dodávek proudu, způsobené ledovým obalem kabelů elektrického vedení. Podle představitelů letiště by se mělo zásobování elektřinou obnovit do konce dnešního dne.

Výpadek proudu údajně neohrožuje bezpečnost letového provozu, navigační systémy mají totiž vlastní zdroje energie. Přístroje zajišťující provoz samotného letiště jsou ale vesměs vypnuté a na Domodědovu uvízly tisíce pasažérů. Zrušeno bylo během neděle více než sto letů.

V moskevské oblasti se kvůli ledové krustě pokrývající silnice i auta ocitlo bez elektřiny kolem stovky tisíc lidí. Podobný počet obyvatel postihl výpadek kolem Nižního Novgorodu.

Vvýpadky elektřiny kvůli poničenému vedení postihly i čtrnáct moskevských nemocnic a moskevskou hromadnou dopravu. Přerušily taky železniční expresní spojení mezi Moskvou a Petrohradem a ochromily provoz na několika letištích.

V Moskvě zranily nejméně pět lidí padající stromy a tamní úřady vyzývají obyvatele metropole, aby dnes nevycházeli z domovů.

Jan Prokeš, Marika Táborská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme