Libanon zavedl vízovou povinnost pro Syřany, chce omezit příliv uprchlíků

Libanon poprvé v historii zavedl vízovou povinnost pro Syřany. Chce tak omezit příliv uprchlíků ze sousední země zmítané občanskou válkou. Během téměř čtyři roky trvající války opustily Sýrii více než tři miliony lidí. Přes milion z nich hledal útočiště právě v Libanonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci procházejí kolem provizorní osady ve východním Libanonu

Syrští uprchlíci procházejí kolem provizorní osady ve východním Libanonu | Zdroj: Reuters

Libanonské úřady nestanovily jasná pravidla, podle kterých chtějí víza syrským uprchlíkům udělovat.

„Ministerstvo vnitra říká, že určitě nebude bránit příchodu Syřanů, kteří odcházejí z humanitárních důvodů. Zároveň ale říká, že musí přibrzdit příliv uprchlíků. Takže je to takový zdánlivý protimluv,“ upozorňuje vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč Libanon zavedl vízovou povinnost pro Syřany, vysvětlil vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Praha Břetislav Tureček.

Libanon ale podle Turečka evidentně chce omezit počet lidí, kteří do země přicházejí.

Opatření pravděpodobně míří především na Syřany, kteří nejsou oficiálně uznáni za uprchlíky nebo se do své domoviny čas od času vracejí. Jezdí tam například za prací.

„To neumožňují ani regule Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Pokud je někdo uznán za uprchlíka, tak se nesmí vracet do země, odkud odešel kvůli předpokládané hrozbě,“ dodává Tureček.

Uprchlíci ze Sýrie | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme