Libye propustila po půlroce tajného věznění izraelského fotografa

Nočním emotivním setkáním v Rakousku skončilo drama izraelského fotografa, který strávil skoro půl roku v libyjském vězení. Režim plukovníka Kaddáfího dokumentaristu, který má i tuniské občanství, nakonec propustil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí

Muammar Kaddáfí | Foto: heute

Na vídeňském letišti ho osobně přivítal izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Tripolis fotografa osvobodil za to, že Izrael umožnil dodání libyjské humanitární pomoci do palestinské Gazy.

Rafael Haddad tvrdí, že v Libyi fotil památky na někdejší židovskou komunitu. Tripolis ho ale podezíral ze špionáže. Když se o jeho březnovém zatčení dozvěděli izraelské úřady, začalo zákulisní vyjednávání. Izrael oslovil i západní tajné služby a osobně se angažoval italský premiér Berlusconi.

Nakonec Haddadovi pomohl rakouský židovský obchodník Martin Schlaff, který má osobní vazby na Kaddáfího. Když Libye před měsícem vyslala do loď s humanitární pomocí do Gazy, Izrael ji tam sice nepustil, ale umožnil pozemní přepravu nákladu z egyptského přístavu. Za svobodu pro Haddada také Libye dostala povolení postavit Palestincům dvacet obytných domů.

Břetislav Tureček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme