Libyjský soud potvrdil trest smrti pro bulharské sestry a palestinského lékaře

Libyjský Nejvyšší soud potvrdil trest smrti pěti bulharským zdravotnicím a palestinskému lékaři, kteří měli záměrně nakazit více než 400 libyjských dětí virem HIV. Zdravotníci vinu popírají a tvrdí, že nákazu způsobily špatné hygienické podmínky panující v nemocnici ještě před jejich příchodem. Jejich tvrzení doložili i mezinárodní experti. Dnešní rozhodnutí soudu není konečné, verdikt může zvrátit libyjská Nejvyšší soudní rada, která může rozsudek změnit, zrušit nebo potvrdit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští soudci

Libyjští soudci | Zdroj: ČTK

Složitý případ se vleče už více než šest let a je to už potřetí, kdy v něm libyjská justice vyměřila absolutní tresty. Pod silným veřejným tlakem bylo šest cizinců odsouzeno k smrti už v roce 2004 a ještě jednou o dva roky později. Palestinský lékař a pět bulharských zdravotních sester ale tvrdí, že z nich Libyjci dostali doznání pod nátlakem. Policie je údajně měla i mučit.

Zvrat se dal podle expertů očekávat pouze v případě, že by se západní státy dohodly s Libyí na výši odstupného. Tripolis žádá pro každou rodinu infikovaného dítěte 10 milionů eur. Bulharsko placení kompenzací několikrát odmítlo, protože by se podle něj jednalo o doznání viny. Včera se ale objevila informace o průlomové dohodě o finančním odškodnění výměnou za propuštění odsouzenců.

Syn vůdce libyjské revoluce Sejful Islám Kaddáfí opakovaně uvedl, že řešením musí být nakonec úplná kompenzace poškozených.

Koncem 90. let bylo v Benghází nakaženo 438 dětí. Tehdy tam působili i odsouzení pracovníci. Jejich obhajoba opírající se o názor zahraničních odborníků tvrdí, že dotyčný kmen viru HIV je ještě staršího data, a v nemocnici se kvůli špatným hygienickým poměrům musel rozšířit už před jejich příchodem. Kritikové proto viní libyjské úřady, že ze zdravotníků udělaly obětní beránky. Skutečným důvodem rozšíření nákazy je podle nich nedostatečná hygiena a nedbalost v libyjských zdravotnických zařízeních.

Evropská unie rozsudku smrti nad bulharskými sestrami lituje a označila ho za "absolutně negativní" akt. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso ale stále doufá, že se podaří s Libyí dohodnout. Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová pak Libyi vyzvala, aby odsouzeným udělila milost. Do celého případu se chce s maximálním úsilím vložit i Portugalsko, které teď Unii předsedá.

Lenka Kabrhelová, Marie Matúšů, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme