Libyjští důstojníci vybídli vojáky k protestu proti Kaddáfímu

Část libyjských armádních důstojníků vyzvala vojáky, aby se přidali k protestům proti vůdci Muammarovi Kaddáfímu. Zprávy o dezercích přicházejí z celé země. Ve svých strojích uprchli dokonce i dva stíhací piloti, kteří podle vlastních slov odmítli uposlechnout rozkazy a obrátit zbraně proti demonstrantům. Se stíhačkami odletěli na Maltu. Velká část armády ale zůstává Kaddáfímu loajální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye demonstrace protest Kaddáfí | Zdroj: ČTK

Letadla i vrtulníky podle očitých svědků bombardovaly ulice Tripolisu i dalších libyjských měst. Kaddáfí se prostřednictvím svého syna nechal slyšet, že bude bojovat do posledního muže.

Syn Muammara Kaddáfího však tvrzení, že armádní stíhačky mířily do zalidněných částí měst Tripolis a Benghází, popřel. Podle něj byly terčem útoku neobydlené části města, kde se nachází zbrojní sklady.

Pod kontrolou demonstrantů je podle dostupných zpráv nejméně devět větších měst, převážně na východě země. Egyptské zdroje potvrzují, že vládní jednotky opustily hraniční přechody, které jsou teď pod kontrolou lidových výborů.

V noci na dnešek pak libyjský vůdce v televizi prohlásil, že je stále přítomen v „Tripolisu a nikoliv ve Venezuele“.

Podle televizní stanice je Kaddáfí ve své rezidenci v Bab al-Azízja v Tripolisu. Zřejmě tedy neopustil zemi, jak se spekulovalo v pondělí.

Libyí zmítají násilné protesty, zemřely již stovky lidí. Demonstranti požadují odchod Kaddáfího, on se však moci vzdát nechce.

ČRo, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme