Listy o zadržení britských námořníků Íránem

Nejen britské, ale i další zahraniční deníky o tomto tématu hodně diskutují. 15 britských vojáků je v zajetí už od minulého pátku, jsou obviněni z proniknutí do íránských teritoriálních vod. Írán včera odvysílal video s britskými zajatci. Záběry ukazují dobré zacházení se zadrženými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Podle britského listu Financial Times má video pro obyvatele muslimských zemí poselství: "Demonstruje kontrast mezi vězněním britských vojáků a zacházením s vězni v Guantánamu a Abu Ghraibu," myslí si list. Deník dále připomíná podobný případ zatčených britských námořníků v roce 2004. "Také tehdy je předváděli v televizi, s šátkem přes oči. Chtěli tím demonstrovat svoji sílu. Za několik dnů je pak propustili," připomíná deník, který ale upozorňuje, že regionální situace se za poslední 3 roky změnila a dodává: "Sankce či přerušení vztahů nepomohou, je třeba mluvit," soudí britský deník Financial Times.

V Rijádu včera začal už 19. summit Ligy arabských států. Jedním z témat je také jak zajistit mír na Blízkém východě. Účastníci sjezdu proto například jednomyslně přijali rezoluci o oživení arabské mírové iniciativy vůči Izraeli z roku 2002. Připomeňme že, byla přijatá v roce 2002 na summitu v Bejrútu a nabízí Izraeli normalizaci vztahů s arabskými státy výměnou za arabská území, které Izrael obsadil za války v roce 1967. Židovský stát ale zatím na dohodu reaguje zdrženlivě. O co tomto kroku píše tisk?

Celoarabský list Al-Haját tuto iniciativu vítá: "Iniciativa Saudské Arábie, která přesvědčí většinu arabských vůdců ke společné aktivitě, může skutečně výrazně pohnout kupředu s palestinsko-izraelskými mírovými rozhovory," píše deník, který ale zároveň varuje před přílišným očekáváním: "Neměli bychom si stavět strop z očekávaných výsledků. Čeká nás dlouhá a složitá cesta, než přijmeme nějaký závěr a než jej uvedeme v realitu."

Připojme ještě pohled izraelských komentátorů: Deník Haarec arabskou iniciativu vítá slovy: "Lepší něco nežli nic" a dodává: "Ačkoliv Izrael nebyl na summit Ligy arabských států pozvaný, měl by summit podporovat a být rád, že arabské státy usilují o urovnání vztahů s Izraelem." Deník kritizuje postoj izraelské vlády, která se postavila do role skeptického pozorovatele. "Takový postoj je nevhodný, Izrael musí iniciovat, ale také odpovídat na iniciativu druhých a účastnit se jakékoliv akce, která hledá řešení z této krize. Nemůžeme pasivně čekat na perfektní mírové řešení. Takové nikdy nebude," dodává izraelský Haarec.

Dnešní vydání listu China Daily vychvaluje situaci v čínských věznicích. Cituje sice ministra spravedlnosti, podle kterého je stále zapotřebí více psychologického poradenství pro vězně, zároveň ale vypočítává, co všechno mají odsouzení k dispozici. Jaké jsou tedy čínské věznice, alespoň podle tamního tisku, to se dozvíte od zpravodaje Českého rozhlasu v Číně Roberta Mikoláše:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: TISK

Lubica Bergmanová, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme