Listy o zadržení britských námořníků Íránem

Nejen britské, ale i další zahraniční deníky o tomto tématu hodně diskutují. 15 britských vojáků je v zajetí už od minulého pátku, jsou obviněni z proniknutí do íránských teritoriálních vod. Írán včera odvysílal video s britskými zajatci. Záběry ukazují dobré zacházení se zadrženými.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Podle britského listu Financial Times má video pro obyvatele muslimských zemí poselství: "Demonstruje kontrast mezi vězněním britských vojáků a zacházením s vězni v Guantánamu a Abu Ghraibu," myslí si list. Deník dále připomíná podobný případ zatčených britských námořníků v roce 2004. "Také tehdy je předváděli v televizi, s šátkem přes oči. Chtěli tím demonstrovat svoji sílu. Za několik dnů je pak propustili," připomíná deník, který ale upozorňuje, že regionální situace se za poslední 3 roky změnila a dodává: "Sankce či přerušení vztahů nepomohou, je třeba mluvit," soudí britský deník Financial Times.

V Rijádu včera začal už 19. summit Ligy arabských států. Jedním z témat je také jak zajistit mír na Blízkém východě. Účastníci sjezdu proto například jednomyslně přijali rezoluci o oživení arabské mírové iniciativy vůči Izraeli z roku 2002. Připomeňme že, byla přijatá v roce 2002 na summitu v Bejrútu a nabízí Izraeli normalizaci vztahů s arabskými státy výměnou za arabská území, které Izrael obsadil za války v roce 1967. Židovský stát ale zatím na dohodu reaguje zdrženlivě. O co tomto kroku píše tisk?

Celoarabský list Al-Haját tuto iniciativu vítá: "Iniciativa Saudské Arábie, která přesvědčí většinu arabských vůdců ke společné aktivitě, může skutečně výrazně pohnout kupředu s palestinsko-izraelskými mírovými rozhovory," píše deník, který ale zároveň varuje před přílišným očekáváním: "Neměli bychom si stavět strop z očekávaných výsledků. Čeká nás dlouhá a složitá cesta, než přijmeme nějaký závěr a než jej uvedeme v realitu."

Připojme ještě pohled izraelských komentátorů: Deník Haarec arabskou iniciativu vítá slovy: "Lepší něco nežli nic" a dodává: "Ačkoliv Izrael nebyl na summit Ligy arabských států pozvaný, měl by summit podporovat a být rád, že arabské státy usilují o urovnání vztahů s Izraelem." Deník kritizuje postoj izraelské vlády, která se postavila do role skeptického pozorovatele. "Takový postoj je nevhodný, Izrael musí iniciovat, ale také odpovídat na iniciativu druhých a účastnit se jakékoliv akce, která hledá řešení z této krize. Nemůžeme pasivně čekat na perfektní mírové řešení. Takové nikdy nebude," dodává izraelský Haarec.

Dnešní vydání listu China Daily vychvaluje situaci v čínských věznicích. Cituje sice ministra spravedlnosti, podle kterého je stále zapotřebí více psychologického poradenství pro vězně, zároveň ale vypočítává, co všechno mají odsouzení k dispozici. Jaké jsou tedy čínské věznice, alespoň podle tamního tisku, to se dozvíte od zpravodaje Českého rozhlasu v Číně Roberta Mikoláše:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: TISK

Lubica Bergmanová, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme