Listy: V Číně bude předpověď počasí státním tajemstvím.

Podle tchajwanského listu China Post mají nově přijatá opatření zamezit ilegálnímu získávaní předpovědí počasí. Čínská vláda totiž usoudila, že takové neoficiální zkoumání meteorologických jevů a sběr dat poškozovat státní suverenitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Za příklad deník dává ilegální meteorologickou stanici, kterou postavila japonská firma a která stojí hned vedle čínské elektrárny. Nebo vybudování pozorovatelny blízko jachtařského centra v pobřežním městě Qingdao, podle čínských úřadů v těsné blízkosti důležitého vojenského přístavu. Tato situace jasně ukazuje, že Čínu i zbytek světa čeká ještě dlouhá cesta ke svobodě informací.

Tajemstvím zahalena zůstává i smrt bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka. Zprávy o jejím vyšetřování opět plní stránky britských novin. Timesy otiskli nářky britských vyšetřovatelů, kteří pátrají po vrahovi bývalého agenta. Stěžují si na Kreml, že jim vyšetřování všemožně znemožňuje. Timesy to doslova nazývají "zdržovací taktikou" a vysvětlují: "Kreml rozpoutal proti detektivům Scotland Yardu byrokratickou válku. Státní zástupci v Moskvě totiž sepsali stodesetistránkovou žádost o spolupráci, ve které požádali britské detektivy o vyzpovídání více než stovky lidí a provedení mnoha dalších šetření.

Oficiálně požádali britské ministerstvo vnitra o plnou spolupráci, což nelze jen tak pominout. Ovšem rozsah ruských požadavků je tak velký, že zdržuje Scotland Yard od skutečného pátrání. Britský deník dodává, že zatímco po vrahovi se stále pátrá, v Hollywoodu už o Litviněnkově smrti začínají připravovat film. Měl by být natočený podle připravované knihy novináře newyorských Timesů. Hlavní roli má prý stvárnit Johny Depp.

Napadlo vás někdy, proč státníci na fotkách ze summitů Evropské unie stojí právě tam, kde stojí? V 27členném společenství není právě snadné sestavit na každém setkání snímek, kterému se říká "rodinné foto". A i když může rozestavení evropských prezidentů, premiérů a ministrů zahraničí působit nahodile, vše je pečlivě aranžováno jak se na internetovém zpravodajském serveru "EU Observer" dočetl bruselský zpravodaj Vít Pohanka.

Diplomatický protokol musí ctít důstojnost a hodnost osobností, které se pravidelných summitů Unie účastní - svěřuje se internetovému serveru věnovanému bruselskému dění - Hans Brunmayr, rakouský diplomat, který má aranžmá rodinného fota na starosti. Obecně platí, že čím blíž stojí představitel dané země k premiérovi či prezidenovi předsednické země, tím větší je jeho důležitost. Například na posledním summitu by měli stát po stranách předsedající finské prezidentky a premiéra zástupci Německa a Francie - jako představitelé dvou zemí, které se předsednictví chopily nebo chopit mají v nejbližší době.

Jenže prezident je jako hlava státu důležitější než premiér nebo kancléř - či kancléřka, a to rozestavením státníků vždy tak trochu zamíchá. Vysoký představitel Evropské unie pro zahrnaiční a bezpečnostní politiku Javier Solana sice nereprezentuje žádný členský stát, ale z titulu své funkce má nárok na místo v první řadě. Tak by se dalo pokračovat - celý systém je velmi komplikovaný. Aby politici vůbec věděli, kam se mají postavit, pomáhají jim prý miniaturní vlaječky se jmény zapíchnuté decentně v podlaze.

Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme