Maďarští neonacisté plánují další pochod, jejich odpůrci chystají protiakce

Maďarští neonacisté plánují pochod na připomínku úmrtí Hitlerova zástupce Rudolfa Hesse. Tentokrát se ale jejich akce nesetkává jen s odporem části veřejnosti, ale nově také s odporem nejvyšších státních představitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neonacisté | Foto: Štěpánka Budková

Maďarský prezident László Sólyom a předseda vlády Gordon Bajnai po sérii vražd Romů z poslední doby požádali policii, aby plánovaný pochod přívrženců Rudolfa Hesse nepovolila. "Maďarsko nesmí být žádným rájem neofašistů," zdůraznil premiér.

Policie zákaz vydala, organizátoři se odvolali k soudu, který však policejní verdikt potvrdil. Je to pozoruhodné proto, že dřívější podobné pochody a shromáždění neonacistů policie pouze brala na vědomí a nijak proti nim nezasahovala.

Shromáždění na počest Hesse organizuje skupina NS Front, podporu má od radikálně nacionalistické formace Jobbik. Hess je známý svým letem do Británie na počátku války, kde chtěl pomocí pronacisticky smýšlejících kruhů anglické šlechty přesvědčit britskou vládu o potřebě dohody s nacistickým Německem. Místo toho byl zatčen a po válce odsouzen na doživotí.

Dosud byla vzorem antinacistického postoje Praha, kde byly pochody extrémistů vždy zakázány a vystupovali proti nim politici i představitelé církve.

Na sobotu se v centru Budapešti chystá velká demonstrace občanských sdružení proti krajní pravici, která se bude konat pod heslem, vypůjčeným ze španělské občanské války - "No passaram", tedy "Neprojdou".

Přečtěte si také:
Mladí Maďaři nesouhlasí s rozpuštěním extremistické Maďarské gardy
S vyšetřováním vraždy maďarské Romky pomáhá americká FBI
Maďarsko hlásí další protiromský útok
V Budapešti bude opět demonstrovat krajní pravice
Maďarský prezident: Situace v zemi je napjatá jako před výbuchem
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu

Gregor Martin Papucsek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme