Manželka propuštěného čínského disidenta má obavy z budoucnosti

Jeden z nejznámějších čínských disidentů Chu Ťia je po 3,5 letech strávených za mřížemi opět na svobodě. Propuštěn byl krátce poté, co brány vězení opustil i světoznámý umělec a aktivista Aj Wej-wej. Podle pozorovatelů ale propuštění aktivistů neznamená, že Peking nastavuje vlídnější tvář kritikům komunistického režimu. Naopak úřady podle nich mohou Chu Ťia ilegálně zadržet i po propuštění z vězení, podobně jako to udělali v jiných případech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceng Ťin-jen, manželka čínského disidenta Chu Ťia

Ceng Ťin-jen, manželka čínského disidenta Chu Ťia | Zdroj: Reuters

Propuštění Chu Ťia uvítaly mezinárodní organizace i ochránci lidských práv. Zároveň ale vyjadřují obavy z možné další perzekuce Chua ze strany čínských úřadů. Chuova manželka Ceng Ťi-Jen na sociální síti Twitter uvedla, že její manžel bude ještě rok zbaven politických práv a nebude smět komunikovat s médii. Zároveň vyjádřila obavu z budoucnosti.

„I kdybychom žili v právním státě, obávám se, že bychom nemohli žít normální život. Nyní mám obavy, že budeme stále drženi v domácím vězení. Nebo nás čeká ještě něco horšího,“ uvedla Chuova manželka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme na Rádiu Česko mluvili se zpravodajem ČRo v Číně Robertem Mikolášem.

Chu Ťia byl v roce 2008, tedy v době konání LOH v Pekingu odsouzen za rozvracení státní moci a Peking si za to tehdy vysloužil ostrou mezinárodní kritiku. A jak na Rádiu Česko zdůraznil zpravodaj ČRo v Číně Robert Mikoláš, odseděl si celý trest.

Připomněl, že kromě toho, že je na další rok zbaven politických práv a nesmí poskytovat rozhovory médiím, tak je i nadále pod přísným dohledem policie a vyloučeno není ani domácí vězení. Také proto chtějí podle něj s čínským premiérem Wen Ťia-paem mluvit v rámci jeho návštěvy Berlína němečtí představitelé, kteří se zajímají o další osud jak Aj Wej-weje, tak i Chu Ťia.

Případy obou aktivistů nejsou přitom podle zpravodaje v Číně výjimečné. Jde dlouhodobě o běžnou praxi, přestože je nezákonná, zvláště zneužívání domácího vězení. Zpravodaj připomněl například slepého aktivistu, který bojoval proti násilným potratům a sterilizacím žen v rámci státní politiky jednoho dítěte a brány vězení opustil po 4 letech loni na podzim.

Od té doby však nejen, že nemohl odejít z vlastního domu, ale ani navštívit lékaře, přestože byl vážně nemocný. Navíc ho v únoru napadla skupinka mužů vedená místním komunistickým funkcionářem i policisty v civilu, kteří ho zbili do bezvědomí, stejně tak i jeho manželku.
„Taková je spravedlnost po čínsku a podobných případů je ještě celá řada,“ uvedl zpravodaj.

Robert Mikoláš, Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme