Marine Le Penová chce uzavřít francouzské hranice a vystoupit z eurozóny

Prezidentka Národní fronty Marine Le Penová může být v letošních francouzských prezidentských volbách jazýčkem na misce vah. 43letá poslankyně Evropského parlamentu je ekonomicky spíše vlevo – je pro 35hodinový pracovní týden nebo zvýšení daní až na 46 procent. Ale stěžejní část jejího programu se týká přistěhovalectví a národní identity. Marine Le Penová se netají tím, že by nejraději uzavřela hranice a vystoupila z eurozóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová na mítinku

Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová na mítinku | Zdroj: Reuters

Marine Le Penovou moje otázka, zdali bychom se tedy podle jejích rad měli přijetí eura vyvarovat, přirozeně pobavila.

„Čeští přátelé, rozhodně nevstupujte do eurozóny. Vidíte, i Francie, která je velmi bohatou zemí, má kvůli euru velké potíže. Euro je příliš silné, komplikuje naše exportní možnosti a přispívá k vysoké nezaměstnanosti i chudobě,“ říká prezidentka Národní fronty, která má ve svém programu vystoupení Francie z eurozóny.

V přímém styku je to dáma, která nepostrádá jisté charizma a působí poměrně sympaticky. V každém případě se v porovnání se svým otcem až dosud vyvarovala různých rasistických a antisemitských výroků a přispěla výraznou měrou k tomu, že Národní fronta získala ve Francii pro mnoho lidí o něco přívětivější tvář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž spolupracovníka Českého rozhlasu ve Francii Jana Šmída o kandidátce na prezidentku Marine Le Penové na Radiožurnálu.mp3

Přesto se ve své politice a orientaci příliš neliší od toho, co prosazoval její otec. Na jedno z čelným míst klade národní identitu.

„Je určitě opodstatněné, aby se lidé zabývali národní identitou a přemýšleli o ní. Není to umělé téma, mělo by se o tom debatovat,“ míní politička.

Na mítinku v Palavas nedaleko Montpellier v regionu Languedoc na jihu Francie mluvila především o tom, jak je nutné chránit si trh. Ostatně Marine Le Penová se nijak netají tím, že by po svém zvolení uzavřela hranice a vytvořila ministerstvo pro suverenitu.

Práce a bydlení

Padesátiletá Michel z Montpellier prošla, co se svých preferencí týče, jistým vývojem. „Předtím jsem po dlouhá léta volila socialisty a pak si uvědomila, že příliš mnoho sociálních výhod je vlastně zabíjí,“ tvrdí a vysvětluje, co se jí nelíbí.

„Největší problém ve Francii je práce a bydlení. Mám děti a vidím, jak se protloukají životem. Nemůžete opravdu žít, když vyděláváte 500 eur za měsíc. Proto souhlasím s tím, co říká Marine Le Pen. Nechceme vyhostit cizince, ale když se rozhoduje o tom, kdo dostane práci, tak musíme vždy preferovat Francouze, oni musí mít přednost,“ říká Michel.

Je to téma, které se prolíná celým večerem v Palavas. Vysoká nezaměstnanost, nedostatek pracovních míst, příliš mnoho cizinců. Stejně to vidí i Patrice z nedalekého Beziers, který přišel na mítink s francouzskou vlajkou.

„Pro mě je nejdůležitějším tématem přistěhovalectví, důležitějším než ekonomické věci jako odchod z eurozóny. Co se imigrace týče, nemůžeme si dovolit přijímat další a další lidi, když tady sami nemáme práci pro všechny, já ji hledám už dlouho,“ vysvětluje Patrice.

Večeře pro 6000 lidí

Setkání s Marine Le Penovou je vlastně velkou večeří pro šest tisíc lidí. Vstup stojí patnáct eur a mnoho lidí se do přeplněného sálu nedostalo. Lidé se sjížděli ze všech koutů Francie. Mítink v Palavas se uskutečnil ještě před událostmi v Toulouse, proto téma náboženství nehrálo podstatnou roli, ale i tak se řada lidí otevřeně rozpovídala o tom, s čím mají problém.

„Nerozumím tomu, proč financujeme výstavbu mešit a ne kostely. Kostely nedostávají žádné příspěvky, často jsou z nich ruiny, ale stát přispívá k financování mešit. Tomu nerozumím. Když budou mít Francouzi stejná práva v cizině jako mají cizinci u nás, nebude mi to připadat divné, takhle to nemá logiku,“ tvrdí Christian, právník z Montpellier.

Marine Le Penová zve závěrem večera na pódium své spolupracovníky a celý sál zpívá Marseillaisu. I když hlavní témata jako imigrace a protekcionismus se nemění, kandidátce Národní fronty, kterou před rokem zařadil americký týdeník Time mezi sto nejvlivnějších žen světa, se podařilo stranu otevřít a mírně změnit její tvář.

V dubnu před rokem ji průzkumy s 23 procenty hlasů dokonce dávaly na první místo, teď bojuje Marine Le Penová, dvojnásobně rozvedená matka tří dětí o to, aby byla tím třetím vzadu a také o svou politickou budoucnost. Vzhledem ke svému mládí má dost času na svou šanci čekat.

Jan Šmíd, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme