Mezi Moskvou a Minskem znovu roste napětí

Mezi Ruskem a Běloruskem se opět zvyšuje napětí. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv ve svém videoblogu ostře napadl svého běloruského kolegu Alexandra Lukašenka. Jak tvrdí, reagoval tak na údajné protiruské výpady běloruského prezidenta. Ty podle Dmitrije Medvěděva nezůstanou bez odpovědi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | Foto: Tomáš Adamec

Ruský prezident ve svém videoblogu přišel se dvěma hlavními výčitkami na adresu svého běloruského protějšku. Minsk podle něj s blížícími se prezidentskými volbami vyobrazuje Moskvu jako hlavního nepřítele Běloruska.

Medvěděv také Lukašenkův režim zkritizoval za to, že se zdráhá přiznat nezávislost dvou gruzínských separatistických enkláv Jižní Osetie a Abcházie.

Běloruský lídr, kterého západ obviňuje z opakovaného falšování voleb a tvrdého potlačování opozice, se až dosud těšil ruské podpoře.

Vztahy mezi oběma zeměmi se ale v posledních měsících prudce zhoršují. Analytici upozorňují, že by Kreml mohl očekávané vítězství Alexandra Lukašenka v prosincových volbách zkomplikovat.

Lenka Kabrhelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme