Microsoft rekordní pokuta od EK zřejmě nemine

Americká firma Microsoft poškozovala konkurenci a spotřebitele. Dnes toto rozhodnutí Bruselu potvrdil Evropský soud první instance v Lucemburku. K němu se americký softwarový gigant odvolal proti verdiktu Evropské komise z roku 2004, podle kterého má zaplatit pokutu skoro půl miliardy eur. Microsoft podle soudu poškozoval své konkurenty, když do operačního systému Windows začleňoval přehrávač médií a neposkytl jim takzvaný zdrojový kód.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Microsoft Windows 2000 | Foto: Jan Rosenauer

Přelomový, možná historický, těmito přívlastky označují experti dnešní verdikt Evropského soudu. Jeho důležitost není jen v tom, že potvrdil rekordní pokutu ve výši 497 milionů eur.

Lucemburský soud dal Evropské komisi za pravdu v jejím rozhodnutí, že se Microsoft musí se svými konkurenty dělit o část takzvaného zdrojového kódu.

Musí jim tedy poskytnout klíčová data, která jim umožní lépe připravovat počítačové programy pro operační systém Windows. Ten totiž využívá 95 procent všech osobních počítačů na světě, a proto se americká firma musí podle rozhodnutí Evropské komise dělit o svůj takříkajíc vynález i s konkurencí.

Evropská komise rozhodnutí přivítala. Podle jednoho z mluvčích potvrzuje její objektivitu a správnost úsilí chránit spotřebitele.

Pro Microsoft nebude útěchou nejspíš ani skutečnost, že podle rozhodnutí soudu nebude platit všechny právní výdaje spojené se sporem s Evropskou komisí, ale jen 80 procent. Zbylou pětinu musí zaplatit Brusel. Proti dnešnímu verdiktu se může americká firma do dvou měsíců odvolat k Evropskému soudnímu dvoru.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme