Ministři zahraničí zemí EU proberou situaci v Gruzii

Jak se postavit za Gruzii? V Lucemburku o tom budou jednat unijní ministři zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzie - území | Foto: ČRo

Gruzie dva a půl roku po válce. Dnešní situaci této země budou na schůzce v Lucemburku hodnotit ministři zahraničí evropské sedmadvacítky.

Jde hlavně o to, jak Rusko plní dohodu, která ukončila srpnovou válku před 2 lety. Gruzie tehdy přišla o dvě části svého území. Jižní Osetii a Abcházii.

Dvě hlavně rusky mluvícím obyvatelstvem obydlené oblasti Gruzie obsadilo Rusko a záhy uznalo jejich nezávislost na vládě v Tbilisi. Ruské satelity se ale dočkaly uznání už jen od Venezuely, Nikaraguy a trpasličí republiky Nauru v Tichém oceánu.

Evropská unie považuje Abcházii i Jižní Osetii stále za integrální součást Gruzie. Asociační dohoda, o které právě začala s Tbilisi jednat, by se tak vztahovala i na tyto oblasti. Ty jsou ale de facto mimo svrchovanou moc Gruzie.

Ministři zahraničí Unie také budou analyzovat dodržování dohody o příměří Ruskem. Jde například o přítomnost jeho vojáků na území, které Unie považuje za gruzínské.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme