Moskevská policie zasáhla proti nepovolené demonstraci za svobodné volby, zadržela přes 1000 lidí

Dramatický průběh měla sobotní nepovolená demonstrace za svobodné volby v Moskvě. Policie zatkla u moskevské radnice přes 1000 účastníků. Před týdnem přišlo na shromáždění, které se konalo z téhož důvodu s povolením úřadů, 12 000 lidí a akce se obešla bez incidentů. Sobotní účast policie podle listu Kommersant odhadla na 3500 osob, podle organizátorů nejméně 5000 lidí.

Moskva (Aktualizováno: 21:35 27. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Server OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky, mluví o 1067 zatčených. Ministerstvo vnitra dříve uvedlo, že hodinu po začátku protestu za mřížemi skončilo 295 lidí.

‚Za Rusko bez svévole a korupce.‘ Tisíce lidí v Moskvě vzpomínaly na zavražděného politika Němcova

Číst článek

Policie si podle zpravodaje Českého rozhlasu, který byl na místě, počínala brutálně. Lidé skandovali „Hanba“, „Máme právo na svobodné volby“ či „Pryč s Putinem“. Od zadržených přicházejí zprávy, že je policisté v autech bijí.

Na místě byli přítomni příslušníci různých složek bezpečnostních sil - prostí policisté, těžkooděnci i tajní policisté. Řada autobusů pak vytvořila kolem radnice bariéru, která se táhne několik set metrů.

Zátah na studio

Podle agentury AP přišlo několik tisíc lidí, oficiální údaj o účasti zatím není. Jasné není ani to, z čeho budou zadržení obviněni. „Celý život jsem se bála, ale už to stačí. Když budeme sedět doma, nic se nezmění,“ řekla agentuře AFP osmašedesátiletá účastnice protestu Jelena Rastovková.

Podle AP policie vnikla mimo jiné do studia, které patří známému opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému a které vysílalo záběry z protestu živě. Na internetu se objevilo video ze zásahu, policisté na něm nejméně jednoho zaměstnance donutili si lehnout na zem a při zásahu převraceli nábytek, uvedla AP. Sám Navalný byl zatčen na třicet dní uvězněn již ve středu. 

Sobotní demonstraci s názvem Vrátíme nám právo na volby pořádala ruská opozice. Žádá, aby volební komise zaregistrovala nezávislé kandidáty v zářijových volbách do moskevského parlamentu. Komise většinu nezávislých kandidátů z voleb vyřadila.

Šestnáct nezávislých kandidátů, kterým moskevská volební komise odepřela účast ve volbách, v prohlášení na sociálních sítích vyzvalo všechny Moskvany, aby přišli demonstrovat za své právo volit, koho chtějí.

Zatýkání v předstihu

Některé nezávislé kandidáty a opoziční politiky policie zatkla za výzvy k účasti na nepovolené akci. Moskevské oddělení ministerstva vnitra Moskvany důrazně upozornilo, aby se dnešní demonstrace v zájmu vlastní bezpečnosti neúčastnili.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin na sociálních sítích varoval, že úřady budou jednat rozhodně ve snaze zachovat veřejný pořádek. „Připravují se vážné provokace, které představují hrozbu pro bezpečnost, životy a zdraví lidí,“ cituje Sobjanina Reuters.

Police in Moscow detain opposition activists before protest reut.rs/2ZgttsX

12:31 – 27. 07. 2019

43 41

V předstihu zatkla policie některé aktivity a vůdce opozice, kteří se tak demonstrace nezúčastnili. Mluvčí Navalného, který byl zadržen ve středu, na twitteru uvedla, že další aktivista byl zadržen v sobotu ráno. Ruská policie také v pátek večer provedla domovní prohlídku v bytě opozičního politika Ilji Jašina.

Martin Dorazín, cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme