Muž, který nenávidí černochy. Veterán s mečem spáchal 'nesmyslnou vraždu' na ulici New Yorku

Na svatého Patrika vyrazil do New Yorku, který si nevybral náhodou: doufal, že právě tam vyvolá největší ohlas. Tři dny pak hledal vhodnou oběť, dokud mu v pondělí pozdě večer náhodou nezkřížil cestu důchodce Timothy Caughman. 66letý černoch Caughman setkání nepřežil: James Harris Jackson ho smrtelně zranil mečem a pak se sám udal policii, přestože chtěl zabíjet dál. „Od dětství nenávidím černochy,“ vypověděl u výslechu podle New York Times. Veterán z Afghánistánu si ve čtvrtek vyslechl obžalobu z rasově motivované vraždy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Od dětství nenávidím černochy." James Harris Jackson u newyorského soudu, kde byl obžalován z rasové vraždy.

"Od dětství nenávidím černochy." James Harris Jackson u newyorského soudu, kde byl obžalován z rasové vraždy. | Foto: Fotobanka Profimedia

Život Timothyho Caughmana plynul v poklidném rytmu. Někdejší sociální pracovník z newyorské čtvrti Queens si po odchodu do penze přivydělával prodejem recyklovatelného odpadu a ve volném čase náruživě četl – známí z kaváren, kam chodil na svůj oblíbený krocaní sendvič, líčí přívětivého postaršího muže, který si rád povídal o filosofii a náboženství. S podobnou vervou se věnoval i svému dalšímu koníčku, sbírání autogramů oblíbených celebrit.

Mladý běloch, který k němu v pondělí pozdě večer přistoupil na manhattanské Deváté Avenue, nic z toho nevěděl. Viděl však jeho barvu pleti, a ta mu stačila k tomu, aby zpod kabátu vytáhl krátký meč a na Caughmana jím zaútočil. Ženu opodál scéna vyděsila a rozběhla se pryč, aniž by si uvědomila, že se právě stala svědkem vraždy; policistům později popsala, že zaslechla Caughmana opakovat: „Proč tohle děláte? Co to děláte?“

‚Jsem ten, koho hledáte‘

Muž v kabátu z místa rychle zmizel a těžce zraněného Caughmana nechal ležet na ulici. Na útěku ho zachytily bezpečnostní kamery. Jeho oběti se ještě podařilo doklopýtat na nejbližší policejní stanici, krátce po převozu do nemocnice však Caughman zemřel. Pachatel se policistům ukázal až ve středu brzy ráno, kdy vstoupil do jejich kanceláře na Times Square. „Jsem ten, koho hledáte,“ oznámil s tím, že má v kapse nože.

O den později už stál před oblastním soudem, kde si vyslechl obžalobu z vraždy druhého stupně motivované rasovou nenávistí. Prokurátorka ovšem dodala, že mohou být vznesena i další obvinění včetně vraždy prvního stupně, „protože toto je s největší pravděpodobností akt terorismu.“ Během četby žaloby se obžalovaný několikrát ušklíbl a v jednu chvíli obrátil oči ke stropu, jako by se nudil, popsal reportér New York Times.

Cestu, která 28letého Jamese Harrise Jacksona dovedla až k do soudní síně, vyšetřovatelé stále rekonstruují a mnohé je zatím záhadou. Motiv „nesmyslné vraždy Timothyho Caughmana“, slovy newyorského guvernéra Andrewa Cuomoa, je ale patrný už teď.

Město plné černochů a médií

„Nenávidím černochy už od dětství. Mám tyhle pocity už od mládí. Nenávidím černochy,“ prohlásil Jackson u výslechu podle jednoho z detektivů. Netajil se úmyslem dál zabíjet: vypověděl, že první čin měl být jen odrazovým můstkem k dalším útokům. New York si prý vybral, protože ve městě je nejen hodně černochů, ale také médií, která by útokům poskytla kýženou publicitu. Udal se až poté, co ve zprávách zahlédl svůj portrét spolu s policejní výzvou.

Vyšetřovatelé Jacksona zatím nespojili s žádnou extremistickou skupinou, pátrají nyní v jeho osobním životě. Obžalovaný podle svých slov „sepsal všechno“ do svého počítače a dokument slibuje předat novinářům, ale není jisté, zda budou záznamy kdy zveřejněny. Z dostupných informací se ovšem vynořuje obraz samotáře s existenčními i psychologickými potížemi.

03828553.jpeg
Vyšetřovatelé odvádějí Jacksona od výslechu.

Veterán z Afghánistánu...

James Harris Jackson podle všeho vyrostl v marylandské metropoli Baltimore, kde v roce 2007 absolvoval kvakerskou školu Friends School of Baltimore. Její ředitel Matt Micciche už nad „hrozným“ činem někdejšího žáka vyjádřil šok a smutek. „Naše škola je dlouhodobě oddaná diverzitě, rasové rovnosti, sociální spravedlnosti a nenásilí. Vyjadřujeme svou nejhlubší soustrast rodině a přátelům Timothyho Cauhgmana,“ uvedl v prohlášení.

Dva roky po skončení školy vstoupil Jackson do armády Spojených států a v řadách vojenského zpravodajství sloužil na několika místech v USA, dokud nebyl v prosinci 2010 odvelen do Afghánistánu. Tam zůstal do listopadu 2011, načež působil na základně v německém Baumholderu. V srpnu 2012 pak odešel do výslužby. Armáda uvedla, že Jackson během své vojenské kariéry obdržel několik ocenění.

Není známo, čím se Jackson po svém odchodu z ozbrojených složek živil. Patrně však neoplýval penězi, protože podle bývalého správce jeho bytu Marcuse Dagana neplatil nájem a na jaře 2015 ho kvůli tomu majitel chtěl vystěhovat. Než k tomu ovšem došlo, Jackson zmizel.

‚... a nájemník z pekla‘

Dagan na Jacksona vzpomíná jako na „nájemníka z pekla: prý to byl „povaleč“ a „špindíra“, který si s nikým v domě nebavil a nikdy nikoho nepustil k sobě do bytu. Když z něj odešel, byt vypadal jako ta „nejnechutnější věc“, kterou úklidová služba kdy viděla, řekl Dagan New York Times. „Určitě s ním bylo něco špatně,“ uvedl. „Jak to jen popsat? Byl mimo.“ Dodal však, že s žádnými rasistickými výroky se u Jacksona nesetkal.

03828554.jpeg
"Černochy nenávidím od dětství," vypověděl u výslechu Jackson. Na snímku před soudem v New Yorku.

Poslední adresou Jamese Harrise Jacksona byla historická čtvrť Baltimoru Hampden. Jen o několik kilometrů dál žije rodina obžalovaného, která prostřednictvím právníka vydala následující prohlášení: „Naši rodinu tato tragédie šokovala, zděsila a zlomila. Modlíme se za blízké Timothyho Caughmana a vyjadřujeme jim upřímnou soustrast. V tuto chvíli nemáme žádný další komentář a prosíme o respektování našeho soukromí.“

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme