Na Bahamách má padnout rozhodnutí o Koženého vazbě

Bahamský soud by měl dnes jednat o možném propuštění finančníka českého původu Viktora Koženého z vazby. Český finančník je od minulé středy zadržován na Bahamách na základě amerického zatykače kvůli podezření z mnohamilionových úplatků ázerbájdžánským prominentům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

V pondělí odročil podruhé bahamský soud rozhodnutí o možném propuštění, tentokrát na čtvrtek. Dnes bychom se tedy mohli od soudu v Bahamském Nassau dozvědět, zda na rozhodnutí o vydání do USA bude dvaačtyřicetiletý Kožený čekat ve vazbě, nebo bude propuštěn na kauci.

Jeho advokát navrhuje propuštění, zatímco státní zástupce trvá na vazbě, aby Kožený nemohl ještě před koncem vydávacího řízení Bahamy opustit. Zatím je podle dostupných informací stále ve vazbě na Bahamách, newyorský soud ho před týdnem v nepřítomnosti obvinil ze 27 trestných činů.

Během líčení o Koženého vazbě vyšlo najevo, že bývalý český občan a držitel irského pasu má i venezuelský pas znějící na jméno jeho matky za svobodna. Prokurátor v tom vidí možnost, že by Kožený mohl venezuelského občanství využít a prchnout do této jihoamerické země, která má napjaté vztahy s USA a své občany do cizích zemí podle zákona nevydává.

Kožený se dvěma spoluobviněnými Američany měl koncem 90. let poskytnout úplatky ázerbájdžánským prominentům a nabízet, aby pro své společnosti, do nichž investovali američtí občané, získal přednostní právo při privatizaci tamější státní ropné společnosti. Korupce zahraničních činitelů je podle amerického práva trestným činem. Ázerbájdžánci ale jakékoli podplácení, stejně jako kontakty s Koženým, popírají.

O vydání Koženého usiluje i Česká republika, ale vzhledem k tomu, že s Bahamami nemá na rozdíl od USA uzavřenou smlouvu o právní pomoci, byly její snahy zatím neúspěšné. Česká policie Koženého podezřívá, že spolu se svým společníkem Borisem Vostrým zpronevěřil majetek v hodnotě asi 11,5 miliardy korun.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme