Na skrýš 'Pianisty' se chodí lidé dívat i 70 let po povstání ve varšavském ghettu

Přesně před 70 lety vypuklo ve varšavském ghettu ozbrojené povstání. To ale Němci brutálně potlačili. Přežilo jen pár Židů. Byl mezi nimi i Wladyslav Szpilman, jehož příběh zná celý svět díky filmu Pianista. Dodnes můžete ve Varšavě najít místa, kde se Szpilman skrýval, kde mu pomohl důstojník Wehrmachtu Wilm Hosenfeld.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Szpilmanovi

Szpilmanovi | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Paní Halina Szpilmanová mi ukazuje rodinné fotografie. Jsou mezi nimi i záběry na dům, kde se její manžel během okupace Varšavy ukrýval.

„Ta místa nikdy nehledal. Dodnes stojí ve Varšavě dva domy, kde se schovával, ale nikdy po válce se tam nešel podívat. Poprvé až v 80. letech. Jeho zajímala pouze hudba,“ říká paní Halina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Varšavě natáčel polský zpravodaj Petr Vavrouška

Dva roky se Wladyslav Szpilman během války skrýval po bytech a domech v centru Varšavy. Poslední jeho úkryt se nacházel v domě na aleji Niepodległości 223.

Zvoním na byt paní Katarzyny Konzcely, která bydlí v posledním patře domu. „Mám byt na půdě, v místě, kde byl poslední úkryt pana Szpilmana. Občas se tady zastaví turisté a ptají se, kde přesně se skrýval,“ říká Katarzyna.

Na den přesně před 70 lety vypuklo ve varšavském ghettu ozbrojené povstání. Pár set slabě vyzbrojených Židů se postavilo německé přesile. Povstání ale Němci brutálně potrestali. 60 tisíc varšavských Židů postříleli, další desítky tisíc poslali do vyhlazovacího tábora Treblinka.
V ulicích polské metropole dnes budou stovky dobrovolníků rozdávat papírové žluté narcisy. Ty by měly lidem připomenout likvidaci židovského ghetta a jeho obyvatel.

Stoupám po schodech domu v centru Varšavy, kde se ukrýval Wladyslav Szpilman. Tady ho našel Wilm Hosenfeld. Když v roce 1984 přijela Hosenfeldova rodina poprvé do Varšavy, úkryt na půdě domu pořád existoval. Dnes už tu jsou podkrovní byty.

„Byli našimi hosty. Bydleli u nás doma. Hosenfeld mladší chtěl samozřejmě vidět místo, kde se naposledy můj manžel setkal s jeho otcem,“ říká paní Szpilmanová. Majitelka podkrovního bytu otevírá dveře na půdu. I dnes, v roce 2013, tedy můžete prožít část Szpilmanova příběhu.

„Takto vypadala půda a on sedával tam nahoře na té polici. Z toho malého okénka se díval na ulici,“ ukazuje paní Katarzyna.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme