Na volbu papeže čekají na Svatopetrském náměstí katolíci i náhodní turisté

Papežská volba přitahuje do Vatikánu nejen věřící, ale i zahraniční turisty, kteří jsou právě na návštěvě v italské metropoli. Svatopetrské náměstí ve Vatikánu tak působí jako Babylon jazyků a národů. Slyšet je především italština, ale hodně se ozývá také francouzština nebo španělština.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před bazilikou Sv. Petra ve Vatikánu čekají na volbu papeže katolíci i náhodní turisté

Před bazilikou Sv. Petra ve Vatikánu čekají na volbu papeže katolíci i náhodní turisté | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„S jakými pocity? Především s modlitbou. S modlitbou jako celá církev, protože všichni čekáme na nového nástupce svatého Petra,“ prozrazuje své dojmy italská řeholnice. Žádného favorita volby prý nemá.

„Tentokrát doopravdy ne. Myslím na některé možné osoby, ale favorita nemám. Když bylo konkláve v roce 2005, byla jsem ve svém srdci přesvědčená, že to bude kardinál Ratzinger, tentokrát ne. Tentokrát jsem přišla jen s očekáváním,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před bazilikou Sv. Petra ve Vatikánu čekají na volbu papeže katolíci i náhodní turisté. Zpravodajové ČRo Markéta Šindelářová a Martin Dorazín se jich ptali, co si o konkláve myslí.

Pro tuto řádovou sestru prý není důležité, jaké národnosti příští papež bude. „Podle mě národnost není tím prvním a hlavním kritériem. Já bych chtěla, aby to byl papež, jak říká Bible, který nás posílí ve víře. Aby to byl, tak jako papež Benedikt, svědek víry, a také katecheta, který nás víře naučí,“ říká.

Na svatopetrské náměstí se trousí také skupiny turistů, kteří nejsou katolíky. „Já jsem židovka, takže na mě to nemá nějaký dopad, ale je to zajímavé,“ konstatuje izraelská turistka. „My jsme přijeli na dovolenou, ale přihodilo se, že je zároveň konkláve,“ vysvětluje pár cizinců.

„Je to hrozně zajímavé. Velmi. Je to plné tradicí a hodně lidí věří v katolické náboženství,“ říká turista z Indie. Papež pro něj náboženskou autoritou prý není. „Ne. Ne ve smyslu víry. Ale obecně v politickém smyslu je dost oblíbený a vlivný.“

Ani pro některé místní Římany papež prý osobně důležitý není. „Ani moc ne. To důležité je uvnitř. Víra je osobní věc,“ poznamenává Ital.

Martin Dorazín, Markéta Šindelářová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme