Naší prioritou je zajistit i po brexitu občanům unie co největší jistotu, řekla Mayová

Britská vláda chce po brexitu zajistit co největší jistotu pro více než tři miliony občanů Evropské unie, kteří nyní v Británii žijí. Lídrům ostatních 27 evropských zemí to večer řekla britská premiérka Theresa Mayová s tím, že věc je pro ni prioritou.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Theresa Mayová

Premiérka Theresa Mayová | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK

Jistota pro občany EU v Británii, ale také Brity žijící v jiných zemích EU, je základní prioritou i pro unijního vyjednavače Michela Barniera. Rozhovory o této problematice jsou jedním ze tří hlavních okruhů první fáze vyjednávání o odchodu Británie z EU, které začalo v pondělí.

Evropská unie není supermarket, vzkázal Macron Visegrádu. Merkelová ho podpořila

Číst článek

Mayová své partnery seznámila s návrhem, jak by věc chtěl vyřešit Londýn. Také ona oznámila, že má zájem na rychlém vyřešení otázky.

Mandát, který k jednání Barnierovi dalo 27 zemí EU, předpokládá pro všechny občany unie, kteří budou v Británii žít k okamžiku britského odchodu z EU, stejná práva jako měli před brexitem.

Britská vláda nyní navrhuje dohodou stanovit rozhodné datum někdy mezi britským oznámením o záměru odejít letos na konci března a faktickým odchodem země z unie.

Podle informací řekla Mayová ostatním premiérům a prezidentům, že občanům unie nabídne jistotu: Nikdo, nikdo z těch, kdo jsou v zemi legálně, nebude muset odejít a nebudou rozdělovány rodiny. Lidé, kteří do britského odchodu z EU na jaře 2019 přesáhnou pět let pobytu v zemi, budou mít právo na zisk trvalého pobytu a ti, kteří v zemi byli do onoho rozhodného data, budou moci zůstat, dokud pětileté období nenaplní.

Británie také nabízí jednoduchou administrativu a navrhuje také pravděpodobně dvouleté období, které má lidem umožnit, aby dali svůj pobyt v Británii právně do pořádku.

Premiérka také ostatním šéfům států a vlád řekla, že od nich očekává reciprocitu. Tedy že stejná pravidla se budou vztahovat na britské občany žijící v jiných zemích unie.

Už při příchodu na jednání dávali někteří politici z jiných unijních zemí najevo, že s Mayovou o jejích návrzích diskutovat nebudou. Podle unijní strany jsou podobné věci tématem právě pro rozhovory mezi týmy Michela Barniera a britského vyjednavače Davida Davise.

Mayová následně večerní jednání summitu opustila a šéfové států a vlád ostatních 27 unijních zemí diskutují o brexitu s Barnierem a následně i mezi sebou.

Jedním z témat rozhovorů je i otázka, jak se bude rozhodovat o tom, kam se z Londýna do jara 2019 přesunou dvě tam sídlící unijní agentury. Podle diplomatů je už nyní pravděpodobné, že finální rozhodnutí o jejich nových sídlech nepadne v říjnu, ale až o měsíc později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme