Napětí v Iráku pokračuje i po sestavení nové vlády

Vraždy a ozbrojené střety v Iráku pokračují. Při útoku protivládních ozbrojenců v Bagdádu v pondělí zahynuli nejméně čtyři Iráčané. Dalších osm těl civilistů našli policisté. Americká armáda mezitím oznámila, že pokračuje v operaci proti příslušníkům teroristické sítě Al-Káida ve městě Al-Káim na západě země. Vojáci tam podle informací usmrtili nejméně 75 ozbrojenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Napětí v zemi dále vzrostlo i poté, co se až na jednoho ministra podařilo doplnit kabinet sunnitskými představiteli. Irácký premiér Ibrahim Džáfarí řekl, že pokud bude pokračovat vývoj situace jako dosud, vyhlásí stanné právo.

Jak uvedla televize Al-Arabíja, členové irácké vlády v pondělí složili novou přísahu před soudcem nejvyššího soudu. Stalo se tak po protestu představitelů iráckých Kurdů, že slib před parlamentem nebyl v souladu s ústavou.

Nový ministr obrany Saad A-Dulejmí navíc převzal úřad od svého předchůdce Hazíma Šalana při symbolickém aktu. Je to vůbec poprvé, co se ministři střídají po svobodných a demokratických volbách.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme