Násilí na hranici oddaluje jednání Indie s Pákistánem

Indie vyloučila jakékoliv rozhovory s Pákistánem dokud prý Islámabád nezmění svůj postoj vůči násilí na společné hranici. Stalo se tak jen několik hodin před příjezdem britského premiéra Tonyho Blaira do pákistánského hlavního města. Cílem jeho návštěvy je snaha zmírnit napětí mezi Indií a Pákistánem. Obě země rozmístily na společné hranici velké množství vojáků a zbraní. Také dnes tam došlo k novým střetům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

setkání Blair-Vádžpejí

setkání Blair-Vádžpejí | Zdroj: ČTK

Indický ministr zahraničí Džasvant Singh po schůzce bezpečnostního výboru indické vlády také obvinil Pákistán, že pokud jde o terorismus, měří dvojím loktem Indii a mezinárodnímu společenství. Ostré prohlášení učinil v době, kdy britský premiér Tony Blair odletěl z Indie do Pákistánu na rozhovory s prezidentem Parvízem Mušarafem.

Britský premiér a pákistánský prezident v Islámábádu shodně odsoudili všechny druhy terorismu. Blair dále vyzval Pákistán a Indii, aby o sporném kašmírském území zahájily jednání. "Pokud napětí nepoleví a naopak se ještě vystupňuje, mohla by se situace vymknout kontrole. To by byla katastrofa nejen pro celý region, ale pro celý svět", řekl Blair.

Prezident Parvíz Mušaraf prohlásil, že Pákistán chce se svým velkým sousedem zahájit dialog s cílem "dosáhnout míru a harmonie". Zároveň přislíbil, že podnikne další opatření proti islámským militantním skupinám.

Společnou deklaraci odsuzující terorismus a všechny jeho sponzory den předtím Blair podepsal i s premiérem Indie. Reportéři cestující s Tonym Blairem však zdůrazňují, že během rozhovorů v Dillí nedošlo k jakémukoli průlomu v řešení indicko-pákistánského sporu kvůli Kašmíru.

Při přestřelce na indicko-pákistánských hranicích v Kašmíru zahynul jeden indický a pět pákistánských vojáků. Oznámily to indické úřady. Podle pákistánské strany přišel o život jeden civilista. Včera večer byla společná hranice dějištěm přestřelka z automatických zbraní a pušek. Jednotky znesvářených států se utkaly na hraničním přechodu u pákistánského města Sialkot v provincii Pandžáb. Podle jednoho z pákistánských deníků byli minometnou palbou zabiti tři indičtí vojáci. Střelba z indické strany naopak vážně zranila jednoho Pákistánce. Obě země ze vzájemně obviňují z rozpoutání incidentů.

Islámabád odmítl zprávu indické armády o sestřelení pákistánského průzkumného nepilotovaného letounu. Tvrdí naopak, že o špionážní stroj přišla nad územím Kašmíru právě Indie.

Vztahy mezi Indií a Pákistánem se citelně zhoršily po útoku na federální parlament v Dillí z 13. prosince. Indie z útoku obvinila dvě organizace kašmírských separatistů, kterým podle ní pomáhá Pákistán. Obě jaderné mocnosti rozmístily na společné hranici nejvyšší vojenský potenciál za uplynulých 15 let. Zpravodaj BBC dokonce hovoří o největším nahromadění vojsk po obou stranách hranice od vyhlášení nezávislosti Indie a Pákistánu po druhé světové válce.

Milan Kocourek, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme