NATO potvrdilo, že na východě Ukrajiny operuje více než tisíc ruských vojáků

Severoatlantická aliance potvrdila zprávy, že na jihovýchodě Ukrajiny operují ruské jednotky. Podle NATO je ruských vojáků v regionu více než tisícovka. Podle Kyjeva dobyly ruské jednotky Novoazovsk a další obce na jihovýchodě země. Ukrajinská armáda se teď připravuje na obranu přístavního města Mariupol u Azovského moře. Moskva vyslání jednotek na pomoc tamním proruským povstalcům popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci asi 30 km od ukrajinsko-ruské hranice v Rostovu na Donu | Foto: Pavel Golovkin | Zdroj: ČTK

„Ukrajinské síly se dostaly do velké defenzivy, ustupují na spoustě míst, v řadě měst a obcí, které už dříve získaly. Například Novoazovsk, strategické město na jihu Azovského moře, ležící na spojnici do Mariupolu a potom dál až ke Krymu. A o to zřejmě jde proruským a ruským silám, které tam vjely i s vojenskou technikou,“ popisuje z Ukrajiny zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Prezident Petro Porošenko oznámil, že kvůli "vpádu ruských vojsk na Ukrajinu" svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany. Stejně jako již avizoval premiér Arsenij Jaceňuk, i Porošenko oznámil, že Ukrajina žádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rada by se měla mimořádně sejít v 18 hodin našeho času.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z východoukrajinského Doněcku se přihlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Kyjev také vybídl, aby se sobotní mimořádný summit Evropské unie zabýval vojenskou pomocí Ukrajině a sankcemi proti Rusku. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk řekl, že Washington, Brusel a země skupiny G7 by měly blokovat ruská konta, dokud Moskva nestáhne z Ukrajiny své vojáky a agenty.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě označila pohyb ruských vojsk na východě Ukrajiny za invazi. Stejně se údajně vyjádřila i členka ruské rady pro lidská práva Ella Poljakovová. Z vojenské invaze na Ukrajinu obvinili Moskvu i představitelé Litvy.

Ruský zástupce při OBSE Andrej Kelin nařčení o vojenském vpádu odmítl, Moskva prý o invazi nemá "žádný zájem".

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo vlastně na jihovýchodě Ukrajiny bojuje - a to na obou stranách konfliktu – přiblížil na Radiožurnálu vojenský analytik Lukáš Visinger

Kvůli bojům na nové frontě se už dříve na Rusko obrátila německá kancléřka Angela Merkelová. Od prezidenta Vladimira Putina požaduje vysvětlení situace.

Blízký spojenec kancléřky, předseda zahraničněpolitického výboru německého parlamentu Norbert Roettgen řekl, že Evropa musí reagovat na eskalaci násilí na Ukrajině dalšími sankcemi proti Rusku.

Ukrajina žádá o svolání RB OSN kvůli údajné přítomnosti ruských vojáků na východě země

Číst článek

Francouzský prezident Francois Hollande dnes prohlásil, že pokud se potvrdí, že ruští vojáci skutečně operují na ukrajinské půdě, bylo by to nepřijatelné.

Bombardování Doněcku

Boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty pokračují i v Doněcku. Ukrajinská armáda útočí na předměstí, kde mají své posty proruští obránci města, ti odpovídají palbou na druhou stranu. „Zejména předměstí, ale už i širší okraj centra Doněcku jsou zasaženy bombardováním, a to dnes velmi tvrdým," hlásí z Doněcku zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Střely odpálené buď z ukrajinských nebo povstaleckých pozic dopadly i na Náměstí bakuských komisařů na okraji centra Doněcku, kde zabily dva civilisty – prodavačku v potravinách a náhodného chodce. Kiosky a auta kolem začaly hořet.

Severozápadní část Doněcku byla pod palbou s přestávkami prakticky celý den a ozvěny explozí děsily lidi po celém městě. V jedněch vyvolávají strach, v jiných zlost.

„Nás tady bombardují a nikdo s tím nechce nic dělat,“ rozčiluje se prodavačka, které tlaková vlna rozmetala stánek s ovocem a zeleninou.


Zvětšit mapu

Město Novoazovsk u Azovského moře obsadily podle Kyjeva ruské jednotky

Martin Dorazín, mta, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme