NATO schválilo požadavky Spojených států
Severoatlantická aliance schválila seznam požadavků, které jí ve středu předložily Spojené státy. Oznámil to v Bruselu její generální tajemník George Robertson. Kolektivní schválení požadavků na vojenskou operaci USA je prvním podobným použitím článku pět Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně v 52leté historii aliance. USA požádaly spojence v NATO o možnost s využívat námořní přístavy, vojenské základny i vzdušný prostoru.
Dále pak o 17 z 18 radarových letadel AWACS aliance, která jsou v Německu. Mezi další požadavky USA patří posílení spolupráce zpravodajských služeb, pomoc státům potenciálně ohroženým kvůli jejich podpoře boje proti terorismu, posílení ochrany objektů USA a dalších zemí NATO. Washington prý nežádal NATO o jednotky, na bilaterální úrovni se ale s touto žádostí obrátil na Francii a Británii.
Američané dali také jasně najevo, že operace nebude vedena ani koordinována aliancí, jako tomu bylo během války v Kosovu, sdělil představitel NATO. Rada NATO nebude rozhodovat o útocích a jejich cílech. Washington bude tentokrát řídit akce sám, nanejvýš ve spolupráci s Londýnem. V paměti má totiž špatnou zkušenost z Kosova, kdy společné definování cílů vyvolávala dlouhé dohady s Evropany.
Česká vláda souhlasí s podmínkami, které Spojené státy předložily spojencům v NATO v souvislosti s odvetou po teroristických útocích. Při návštěvě elitní vojenské jednotky v Prostějově to potvrdil premiér Miloš Zeman. Podle něj je součástí jednoho z požadavků také prodloužení mandátu české mise SFOR v Bosně. S účastí našich vojáků v první etapě bojů na Blízkém východě se prozatím nepočítá.
"Spojenci mohou požadovat i to, aby některé jejich útvary byly přesunuty do místa příštích bojových operací z balkánského teritoria a aby někteří spojenci pomohli vysláním svých jednotek na Balkán. Konstatuji, že i když Vláda České republiky původně rozhodně o zrušení mise SFOR v Bosně a Hercegovině jsme připraveni v takové dnes bych již řekl pradvěpodobníé žádosti i tomuto požadavku vyhovět."
Česká republika však zatím nebyla požádána o posílení jednotek NATO na Balkáně ani o pomoc při případném odvetném útoku USA proti základnám teroristů. V pořadu České televize "21" to ve čtvrtek řekl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Nyní se totiž podle něj v centrále NATO teprve vyhodnocují nabídky jednotlivých členských zemí, které reagovaly na žádost Spojených států amerických.
Česká republika již ve středu informovala Radu NATO, že vedle roty chemiků a polní nemocnice dává k dispozici i brigádu rychlého nasazení. Dnes tuto nabídku Praha potvrdila a rozšířila o ochotu zaplnit českými vojáky místa, která se v misích na Balkáně případně uvolní přesunem vojáků spojeneckých armád do operací proti teroristům v jiných částech světa. Pokud by byli Češi skutečně požádáni o posílení jednotek SFOR v Bosně a Hercegovině, šlo by podle Šedivého řádově o stovky vojáků.