Navalnyj je vinen, rozhodl soud. Dostal 5 let podmíněně, a nebude tak moci ve volbách vyzvat Putina

Soud v ruském Kirově uznal opozičního politika Alexeje Navalného vinným a odsoudil ho k pěti letům vězení podmíněně a pokutě 500 000 rublů. Navalný měl ukrást majetek podniku Kirovles se svým společníkem Pjotrem Oficerovem. Jde o druhý verdikt ve stejné kauze. Ten první - pětiletý podmíněný trest - loni v polovině listopadu zrušil nejvyšší soud. Zatím nepravomocné rozhodnutí naznačuje, že Navalnyj nebude moci kandidovat příští rok v prezidentských volbách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj | Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Mitya Aleshkovskiy

Soudce Leninského soudu města Kirov v rozsudku uvedl, že Alexej Navalnyj jako poradce gubernátora organizoval krádež majetku společnosti Kirovles.

Šlo o 16 000 kubíků dřeva v hodnotě 16 milionů rublů, tedy v přepočtu asi šest milionů korun. Soud tím potvrdil verdikt prvního procesu z roku 2013 a opět ho odsoudil k pěti letům vězení a pokutě 500 000 rublů (214 000 korun). Navalnyj prohlásil, že se odvolá, protože se chce účastnit prezidentských voleb.

Navalnyj prohlásil, že chce využít ústavního práva a zúčastnit se v roce 2018 prezidentských voleb. Řekl, že verdikt soudu, který zatím není pravomocný, ukazuje, že Kreml ho před volbami hodnotí jako velmi nebezpečného.

Soud pro lidská práva už jednou rozsudek zrušil

Evropský soud pro lidská práva ale loni konstatoval, že ruský soud tehdy porušil právo obviněného na spravedlivý proces. Nejvyšší soud Ruské federace proto pětiletý podmínečný trest zrušil a případ vrátil Kirovskému soudu. Ten ve středu znovu rozhodl, že Alexej Navalnyj je vinný.

Podle ruských zákonů proto nemůže kandidovat v prezidentských volbách v příštích deseti letech.

Sám politik v úterý v závěrečné řeči konstatoval, že prokuratura nepředložila žádné nové důkazy o jeho údajné vině.

Martin Dorazín, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme