Neetické praktiky i korupce v polském zdravotnictví

Farmaceutické koncerny a lékaři či nákupčí léků - jejich vzájemná provázanost není jen naším problémem. Ukazuje se, že neetické praktiky a někdy i přímou korupci uplatňují výrobci léků také v sousedním Polsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Archiv ČRo

Jednou z příčin vysokých nákladů v polském zdravotnictví je nezdravý vztah mezi lékaři a farmaceutickými koncerny. Deník Gazeta Wyborcza odhalil zákulisí těchto praktik. Firma Roche Polska nedávno pro své zaměstnance uspořádala školení, které by se dalo nazvat "kurzem vydírání". Lékaři se například za přípěvky na zařízení ordinace zavazují předepisovat léky firmy Roche. Pokud tento slib nesplní, použije koncern kombinaci nátlaku a korupce - právě těmto metodám se měli zaměstnanci učit. Po školení ale zapomněli uklidit, a novináři našli písemné instrukce, jak lékaře zpracovat.

"Vyžaduje to velkou dávku nestydatosti a sebevědomí. V těch plánech jsou podrobně popsány korupční metody," říká novinář Mikolaj Lizut.

Firma Roche pravdivost nalezených materiálů chtě-nechtě musela potvrdit. Podle mluvčí šlo pouze o nácvik hypotetických situací, kterou mohou v kontaktu s klienty nastat.

"Naše zaměstnance školíme, aby postupovali eticky. Pokud se někoho chování pracovníků firmy Roche dotklo, pak se omlouváme," uvedla stručně ředitelka Roche Polska Ewa Grendová. Podle odborníků na sledování korupce ale omluva problém neřeší.

"Fakt, že lékaře nazývají klientem a jeho vztah ke koncernu smlouvou, má budit dojem, že vše se děje v rámci práva, což je samozřejmě klamné. A to, jak firma učí své obchodní zástupce postupovat, je přinejmenším v rozporu s etikou," domnívá se Gražyna Kopińská z Bátoryho nadace, která se zabývá monitorováním korupce.

Skandál vedl k odhalení další důležité větve v houštině vztahů mezi výrobci léků a jejich odběrateli. Novináři si položili otázku, odkud má farmaceutická firma tak přesné informace o tom, jak dotyčný lékař plní podmínky dohody - to znamená, jaké léky předepisuje. Ukázalo se, že tyto informace koncernu poskytují, pravděpodobně za úplatu, lékárny. A to už není na hranici zákona, ale za ní.

"Jsou to obyčejné zločinné, korupční praktiky. Vinící musí být stíháni - máme nástroje a teď už i důkazy," prohlásil ministr zdravotnictví Zbygniew Religa.

Dalším oblíbeným trikem farmaceutických firem jsou takzvaná školení pro lékaře. Firma Schering nedávno zorganizovala v Kodani konferenci o nejnovějších poznatcích v gynekologii. Konference se konala na palubě luxusní lodi a její průběh skrytou kamerou zaznamenala reportérka televize TVN Joanna Bukowská.

"Lékaři pili celou noc, alkohol tekl proudem. Školení mělo začít o půl deváté, ale lékaři se vydali na prohlídku Kodaně. No a večer mejdan pokračoval, i když už v trochu pomalejším tempu," popisuje konferenci reportérka TVN.

Mluvčí firmy se nepříjemnou pravdu snažil zamaskovat: "Akce, o které mluvíte, popisuje způsob trávení volného času pozvaných lékařů, po programu, který jim naše firma zorganizovala. Nemůžeme odpovídat za to, co dělali ve svém volnu," brání se mluvčí Scheringu Cezary Pruszko.

Novináři z polské verze týdeníku Newsweek se dostali k amatérským záběrům z další povedené akce už zmiňované firmy Roche. Konference opět připomínala římské orgie. Na pódiu vystupovali lékaři a nepříliš inteligentně vtipkovali na účet svých pacientů: "Nepamatuje si můj ksicht? To jsem přece já, váš primář, váš pán!"

K tomu asi není co dodat. Dobrou zprávou na závěr může být snad jen to, že videomateriály dodali novinářům někteří účastníci takzvaných konferencí. Zřejmě se v nich pohnulo svědomí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme