'Němci jsou spolehliví, Češi umí improvizovat.' Špičkový český kardiochirurg pracuje v Lipsku už 18 let

Primář dětské kardiochirurgie Martin Kostelka se cítí v Německu stejně doma jako v oblíbené Rokytnici. Za 18 let svého působení v Lipsku se stal "závislý" na uzdravování lidí. V mentalitě Čechů a Němců vidí rozdíly – zatímco sousedé mají geneticky danou spolehlivost, Češi jsou flexibilnější a umějí vyjít z mála.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SERIÁL Lipsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primář dětské kardiochirurgie v Lipsku Martin Kostelka

Primář dětské kardiochirurgie v Lipsku Martin Kostelka | Foto: Archiv M. Kostelky | Zdroj: Pavel Polák

Má za sebou více než deset tisíc operací, patří mezi světové špičky ve svém oboru a svůj volný čas obětoval lékařské praxi. Nejdříve dostal Martin Kostelka nabídku pouze na roční pobyt v Německu, aby centrum a dětskou kardiologii rozeběhl, až později získal šanci na stálý pobyt a vybudování nového oddělení dětské kardiochirurgie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Martinem Kostelkou. Dozvíte se mimo jiné, že si zahrál i ve filmu

„Jeden z důvodů, proč jsem odešel z Motola, byl ten, že já se svojí specializací mohl ovlivnit vývoj oboru – sám jako kardiochirurg. Motol byl založen kardiologem Šamánkem a kardiologové tak měli hlavní a rozhodující slovo. Takže to byla symbióza kardiologa a kardiochirurga, který musel jít na určité kompromisy,“ řekl primář Radiožurnálu.

„Věděl jsem, že když se dostanu do kardiocentra, které bude vedeno kardiochirurgem, tak se mi rozvážou ruce a že i s těmi možnostmi materiálními budu moci posunout obor dál,“ vysvětluje.

Spádovou oblast pro kardiocentrum tvoří celé Sasko. „Myslím, že můžeme pokrývat oblast jako motolské dětské kardiocentrum, takže nějakých 10 a půl milionu lidí,“ odhaduje Kostelka. 

Styděl jsem se za špatnou němčinu

Němčinu se sice slavný kardiochirurg učil již na škole, krátkou dobu dokonce od rodilého mluvčího právě z Lipska, na gymnáziu ji ale vyměnil za angličtinu.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SPECIÁL

Němci budou rozhodovat o dalším směřování své země v neděli 24. září. Německo je pro Českou republiku významným partnerem, Český rozhlas proto připravil k parlamentním volbám nový seriál, ve kterém se budou probírat zásadní témata, která zasáhnou do nedělních voleb. Zazní série reportáží, rozhovorů a analýz.

„Sice jsem stále rozuměl, ale nedokázal jsem mluvit. Věděl jsem, že to tak nemohu nechat, nakoupil jsem celou sérii cédéček a jen interaktivním učením s počítačem jsem se naučil gramatiku. Po pětiletém pobytu jsem tu němčinu zvládl a nyní jsem některým kolegům schopen napovídat, hlavně když si pletou členy,“ směje se lékař. Zároveň dodává, že se styděl za špatnou výslovnost, která samozřejmě vrhá katastrofální stín na někoho, kdo má vést oddělení.

Rozdíl mezi Čechy a Němci vidí především v povaze, která je dána historickou situací obou národů. Zatímco naši sousedé chtějí v práci odevzdat maximum a jsou synonymem spolehlivosti, Češi naopak vynikají v improvizaci a flexibilitě, která není u lékařské profese na škodu.

V Německu je podle jeho slov značný nedostatek lékařů, především těch praktických. Nová generace se totiž nechce tolik věnovat oborům, pro které se musí něco obětovat. A právě chirurgie člověka značně ochudí o čas strávený s rodinou a přáteli.

Mladým českým lékařům by pak rozhodně doporučil, aby vyrazili za hranice přiučit se novým věcem. V Německu se setkají s kvalitním vybavením i širší paletou oborů, které mohou vyzkoušet.

„V důchodu, pravděpodobně jako konzultant, komentuje Kostelka, zda by se vrátil do Česka. Poté už chce jen radit a případně školit. V Německu se již dnes cítí stejně doma jako v české Rokytnici. „Mám dobré postavení, uznání, respekt a přátele z profese,“ uzavírá Kostelka.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme