Německý antisemitismus je stále živý

Německý antisemitismus je stále živý. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnili němečtí experti na extremismus. Nejvíce se antisemitsky projevuje krajní pravice a radikální muslimové. 20 procent německé populace je podle materiálu latentně antisemitské.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antisemitismus (ilustr. obr.)

Antisemitismus (ilustr. obr.) | Foto: David Hertl | Zdroj: Český rozhlas

Zpráva vychází z toho, že v Německu i více než šedesát let po válce je stále zakořeněný stereotyp židovství. Židům se stále přisuzují nějaké konkrétní, typické vlastnosti a takto se na to dívá většina obyvatel Německa.

Podle studie Němci ani nemají pocit, že by dělali něco špatně, že se jejich každodenní slovní narážky dají vysvětlovat jako antisemitismus. Ale samozřejmě je třeba odlišit projevy pseudoantisemitismu a potom chování, které už lze skutečně i klasifikovat jako trestný čin. Jako například pokřiky na fotbalových stadionech krajní pravice a podobně.

Podle studie se k německé extrémní pravici hlásí asi 25 tisíc lidí. Počty jsou ale velmi přibližné. Vychází především z monitorování činnosti skupin a jednotlivců na internetu. Právě internet podle studie stále zůstává hlavní komunikační platformou, přes kterou spolu lidé komunikují a kde se sdružují.

Podle expertů je až neuvěřitelné, s jakou samozřejmostí dokáží antisemité na internetu pracovat a organizovat se. Podle zprávy 90 procent trestných činů, které se týkají antisemitismu, pochází právě z prostředí extrémní pravice.

Podle výroční zprávy německé vnitřní rozvědky existuje na území Německa 29 radikálních islamistických skupin. V nich se sdružuje skoro 37,5 tisíce lidí, kteří se hlásí k jeho myšlenkám. Jsou to myšlenky antisemitské, motivované jednak rasovou nenávistí i náboženskými důvody.

Jsou to právě tyto nábožensky motivované skupiny, které přispívají k větší radikalizaci antisemitismu a také mají podíl na rozdmýchávání takových nálad ve společnosti.

Situace v Německu ale není v Evropě ojedinělá. Horší situace je například v Polsku, Maďarsku nebo Portugalsku, tam jsou hodnoty antisemitismu podle zveřejněné zprávy skutečně extrémní.

Závěry zprávy byly s napětím očekávány, protože se jedná o první zprávu odborné komise, kterou jmenovala německá vláda, aby se problému antisemitismu soustavně věnovala.Takže i když ve společnosti existuje 20 procent latentních antisemitů, tak si stát uvědomuje, že je to jistá hrozba.

Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme