Nepálu chybí statici, poškozené domy nemá kdo prohlédnout

Pět týdnů po katastrofálním zemětřesení v Nepálu policie stále pohřešuje 240 Nepálců a 89 cizinců. Zahynuli pod sutinami domů v horských oblastech, které dosud záchranářské týmy neprohledaly. Na mnoha místech také začaly demolice domů poškozených zemětřesením, jejich stav ale nemá kdo posoudit - statiků je nedostatek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepál

Nepál | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Každý dům by měli navštívit inženýři a posoudit, jestli je stavbu možné opravit, nebo se musí zbořit,“ říká šéf stavební komise v Patanu.

Místních statiků je ale katastrofální nedostatek. Turecko a Nový Zéland přislíbily 50 expertů, i to je však málo.

Sbírka ČRo na pomoc Nepálu
Nadační fond Českého rozhlasu zřídil speciální konto pro dary přes bankovní účet, kam mohou lidé přispívat až do konce června. Číslo konta je 2009999200/0300.

Každý den proto vycházejí v novinách jednoduché návody, podle kterých si může každý sám ověřit, v jakém stavu jeho dům je.

Mnohde pomáhá bourat domy armáda, neodborná demolice ale často poškodí i sousední stavby.

Jaromír Marek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme