New York vzdá hold české gotice

Čeští restaurátoři v New Yorku dokončili předání středověkých uměleckých děl, která se od úterý stanou součástí velké výstavy gotiky v Metropolitním muzeu. Ocenění už sklidila česká balící technika, která střežila cenné exponáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrazy a svatováclavská koruna | Foto: Alexandr Pícha

Instalační týmy nyní ukládají díla do klimatizovaných vitrín, kde budou sochy, deskové malby, zlatotepecké výrobky, kolorované rukopisy a historické textilie vystaveny až do konce tohoto roku.

Přípravu newyorské výstavy Praha - koruna Království českého, sleduje přímo na Manhattanu zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Z Prahy až na známou adresu Metropolitního muzea na Páté avenue doprovodili vrcholná díla středoevropské gotiky kurýři z řad českých restaurátorů a muzejních zaměstnanců. S díly Mistra Theodorika přijel ředitel Karlštejna.

Jiní kurýři doprovázející více než tunové sochy museli podstoupit dobrodružnou cestu nákladními letadly, jejich kolegové převážející na změny teploty citlivé manuskripty zase dohlíželi na to, aby díla uložená v odpružených bednách nenavlhla.

Podle komisařky české části projektu Duňi Panenkové se podařilo uchránit díla před klimatickými šoky: " A my jsme k obrovskému našemu úžasu a překvapení zjistili, že se celé to klima hnulo pouze o 1 jediný stupeň."

New York | Foto: Milan Kopp

Metropolitní muzeum chce v budoucnu českou balící techniku používat.

Výstava Praha, koruna Království českého, 1347- 1437 bude otevřena až do ledna příštího roku. Od února do května ji pak uvidí návštěvníci Pražského hradu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme