Nezávislá komise zřejmě doporučí G. Bushovi změnu postupu v Iráku

Ve Spojených státech dnes oznámí svá doporučení pro další postup v Iráku nezávislá komise, kterou vedou bývalý ministr zahraničí Baker a bývalý demokratický kongresman Hamilton. Prezident Bush přijme její členy na oficiálním obědě, ale Bílý dům už avizoval rezervovaný přístup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Podle dosavadních informací budou návrhy do značné míry kompromisní. Komise nedoporučí konkrétní termíny stahování koaličních vojsk. Měla by nicméně požadovat, aby Američané přenechali bojové pozice iráckým vládním silám a pomáhali jim jako poradci. Řada expertů se ale domnívá, že to půjde těžko, protože je pro Al-Malíkiho vládní síly výhodné nechat Američany tahat horké kaštany z ohně.

Prezident Bush chce návrhy prostudovat, ale strategii zatím nemění. Mluvčí Bílého domu Tony Snow prohlásil, že i přes doporučení komise bude muset americká armáda vycházet z konkrétní situace na bojišti.

Kandidát na post nového amerického ministra obrany Robert Gates včera prohlásil v branném výboru Senátu, že Spojené státy si vedou ve válce v Iráku neúspěšně. Potvrdil také senátorům, že americká strategie v Iráku potřebuje změnu. Dal tak Senátu na srozuměnou, že je otevřen návrhům na změnu americké strategie v Iráku.

Podle některých pozorovatelů se tak může brzo dostat do rozporu s prezidentem Bushem, který stále zastává původní kurs. Bush chce, aby Senát Gatese nominoval, ještě než nastoupí do nového funkčního období v Kongresu demokratická většina.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme