Nezávislé Skotsko by přišlo o slavnou BBC, vlastní veřejnoprávní médium nemá
Řada Skotů si před nadcházejícím referendem o nezávislosti sepsala na papír plusy a mínusy případné samostatnosti. V kolonce mínusů se objevuje i věc, která sice nejspíš historické hlasování nerozhodne, ale jejíž ztráta by obyvatele Skotska zcela jistě zabolela. Jde o slavnou BBC. Vlastní veřejnoprávní média totiž Skotsko nemá.
Od jara 2016 by si s velkou pravděpodobností obyvatelé samostatného skotského státu museli nechat zajít chuť třeba na populární pořad Match of the Day, tedy komentovaný sestřih zápasů anglické Premier League.
Stejně tak by nejspíš nemohli sledovat nebo si z iPlayeru BBC stáhnout populární seriály.
Proč nemají Skotové veřejnoprávní média a nakolik by zabolela ztráta BBC? Zjišťoval zpravodaj Jiří Hošek
„Myslím, že je to jeden z vedlejších produktů oddělení od zbytku Spojeného království, který si lidé ani moc neuvědomují. Stejně si ale myslím, že model fungování BBC v celé Británii je neudržitelný,“ tvrdí někdejší předseda fotbalového klubu Albion Rovers Frank Meade.
„Bývalý generální ředitel BBC John Birt nedávno varoval předtím, že nezávislost Skotska bude znamenat úplnou katastrofu; jak pro samotnou BBC, tak pro Skotsko, které si podle něj bude muset kupovat programy od BBC a platit vyšší poplatky za vznik vlastního rozhlasu a televize,“ připomíná mediální expert Philip Schlesinger z University of Glasgow.
Podle něj se balíček nových pravomocí, který na poslední chvíli Londýn skotskému parlamentu nabízí, sdělovacích prostředků vůbec netýká.
„Převedení kompetencí ohledně veřejnoprávního zpravodajství se v Londýně považovalo vždy za potenciálně nebezpečné,“ dodává Schlesinger.
Svět skotskýma očima
„Ve Skotsku existuje už dlouhou dobu poptávka po nezávislém veřejnoprávním sdělovacím prostředku. Lidem třeba chybějí večerní televizní zprávy, které by ukazovaly svět skotskýma očima,“ uvádí známý novinář ze skotského Heraldu David Leask.
I skotští separatisté kolem Alexe Salmonda během dvouleté kampaně před referendem opakovaně zjistili, že jim chybí audiovizuální platforma, kde by svoje vize mohli na území Skotska ve zhuštěné podobě prezentovat.
„Viděli jsme, jak důležitou roli hraje Katalánská veřejnoprávní televize v tamní debatě o nezávislosti. Možná dokonce větší než tištěná média. Ano, sice existuje BBC Scotland, ale ta je součástí velké BBC,“ podotýká profesorka Kathryn Crameri, která se zabývá srovnáním skotského a katalánského separatismu.
Někteří skotští podnikatelé se případné nezávislosti bojí, další by ji uvítali
Číst článek
Stejně jako někteří další experti má pocit, že BBC při dlouhodobém pokrývání skotského referenda nepodává úplně nejlepší výkon. Z podjatosti BBC obvinil i první skotský ministr Alex Salmond.
„Ona to není jen otázka zpravodajství. BBC ohledně skotského referenda chybí jakýkoli infotainment. Je maximálně ostražitá, aby nebylo její vysílání moc politické,“ uvádí Kathryn Crameri.
Už to mohlo být
Philip Schlesinger doplňuje, že v nervózním období před referendem nikdo neví nebo se bojí říct, co by se asi stalo se zaměstnanci skotské BBC a prostorami, které společnosti ve Skotsku patří.
Londýn se zatím staví velmi zdrženlivě k představám, že by vzniklo jakési britsko-skotské konsorcium BBC, které by zajistilo oboustranný přístup k poptávaným programům.
Profesor Schlesinger ale přiznává, že Skotové už mohli být mnohem dál:
„Kdyby první skotský ministr býval opravdu chtěl, už jsme tu skotský veřejnoprávní rozhlas a televizi mohli mít. Nové stanice by jistě získaly licenci, jen by to bývalo stálo další peníze nad rámec stávajících poplatků a jistě by to bylo kontroverzní.“
Stejně tak se neví, kolik by vybudování veřejnoprávních sdělovacích prostředků - de facto na „zelené louce“ - Skoty stálo. Všichni se ale shodnou na tom, že by v případném nezávislém státě BBC scházela a že je nutné zajistit její pokračování.