Nizozemský parlament bude hlasovat o rozšíření EU

V předvečer bruselského summitu Evropské unie čeká nizozemský parlament jednání o tom, zda má unie přijmout v roce 2004 do svých řad deset kandidátských zemí. Poslanci budou hlasovat o této otázce týden poté, co kvůli rozkolu v otázce rozšíření padla nizozemská vláda, která už předtím dala k přijetí deseti nových členů do Evropské unie souhlas. Také v parlamentu prý většina poslanců podporuje tento plán rozšíření, takže by měl projít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Horší to bude s mandátem na zítřejší summit EU Bruselu pro diskuzi o penězích na rozšíření. Nizozemsko se bojí, že deset nových členů zvýší výdaje na zemědělství, a proto chce záruky, že se dotace pro farmáře budou v příštích letech snižovat. Vyhlídky summitu jsou stěží odhadnutelné.

Včerejší jednání Evropské unie o penězích pro nové členské země skončilo krachem. Setkání ministrů zahraničí Patnáctky v Lucemburku znovu ukázalo, že jednotlivé státy mají rozdílné představy o financování unie v příštích letech. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda se ale nebojí, že by členské státy Evropské unie chtěly nyní blokovat rozšíření unie.

Neúspěch jednání o financích pro nové členské země není překvapení. Unie je rozdělena na dva tábory kolem budoucnosti vysokých zemědělských dotací a nedokáže se shodnout, jak zařídit aby Česká republika a dalších devět nových zemí dostávaly z rozpočtu více, než tam budou dávat.

Nejmenované zdroje řekly Českému rozhlasu, že situace kolem zemědělství je natolik zablokovaná, že se po zahájení debaty rozhostilo v Lucemburku hluboké ticho. "Nikdo nepřišel s žádným novým návrhem, žádným kompromisem, všichni mlčeli," řekl tento zdroj.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme