Nositelka Nobelovy ceny míru Maathaiová podlehla rakovině

Nejznámější africká aktivistka Wangari Maathaiová, původním povoláním profesorka veterinárního lékařství z Keni, podlehla rakovině ve věku 71 let. Informaci potvrdila keňská televize. Bojovnice za záchranu lesů se stala vůbec první Afričankou, která získala Nobelovu cenu míru. Podle expertů je totiž právě ekologické Hnutí zeleného pásu, které Maathaiová založila v roce 1977, jednou z nejefektivnějších organizací na ochranu životního prostředí na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wangari Maathaiová ukazuje lidem v Nairobi Nobelovu cenu míru

Wangari Maathaiová ukazuje lidem v Nairobi Nobelovu cenu míru | Zdroj: Reuters

Wangari Maathaiová se dlouhodobě snažila zmírnit negativní dopady kácení lesů v centrální Africe. Její Hnutí zeleného pásu dosud vysadilo desítky milionů stromů.

Dokázalo tak zmírnit negativní dopady odlesňování, ať už šlo o erozi půdy nebo znečištění vodních zdrojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o třetí na Rádiu Česko byl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký

"Na 40 milionů stromů vysadily tisíce lidí, zejména ženy. A změnily tím podobu venkova, prostředí," řekla před časem Wangari Maathaiová v britské rozhlasové společnosti BBC. Poukázala na to, že vliv jejího hnutí je zřejmý také v politice - měnily se zákony na ochranu přírody a politici začali brát větší ohled na životní prostředí.

"Myslím si, že je velmi důležité pokračovat v přesvědčování vlády i nás samotných v tom, že životní prostředí není tématem zítřka, ale každodenního života. Je to vzduch, co dýcháme, je to voda, kterou pijeme, jsou to potraviny, které jíme. A bez toho nemůžeme žít," zdůrazňovala vždy Wangari Maathaiová, kterou lidé často označovali za Matku stromů.

Podle programového ředitele Hnutí Duha Vojtěcha Koteckého se její hnutí rozšířilo do zhruba 15 zemí včetně Ugandy, Etiopie a Malawi, nikde ale nedostáhlo takových rozměrů jako v Keni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maathaiova_Hulec.mp3

Za své úsilí nakonec získala v roce 2004 i Nobelovu cenu míru. Vytvořením sítě 5 tisíc školek totiž dokázala zajistit práci mnoha africkým ženám a tím i zlepšit jejich životní podmínky. Její snahou bylo především naučit africké ženy modernímu hospodaření.

Podle afrikanisty Otakara Hulce bylo jednou z dalších významných aktivit Maathaiové také její působení na politickou reprezentaci země. Za své aktivity a přímou kritiku vlády i prezidenta byla dokonce vězněna. V keňské politice ji vadila především všudypřítomná korupce.

Hulec její uvědomělou činnost připisuje především vysokému vzdělání, kterého dosáhla. Maathaiová byla vystudovaná zvěrolékařka a na univerzitě v Nairobi získala akademický doktorský titul (Ph.D.).


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš, Pavel Cyprich, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme