Nová polská menšinová vláda složila v prezidentském paláci slavnostní přísahu

Polsko má novou vládu. Menšinový kabinet strany Právo a spravedlnost za účasti expertů představil prezidentovi Aleksanderu Kwaśniewskému premiér Kazimierz Marcinkiewicz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Zdroj: ČTK

"Pane premiére a páni ministři. Přeji vám opravdu z celého srdce vše nejlepší. Polsko potřebuje dobrou a výkonnou vládu. Měla by pokračovat v budování silného Polska v silné Evropě. Nechtěl bych, aby se naše země ocitla na periférii Evropy," řekl prezident Aleksander Kwaśniewski.

Premiér Kazimierz Marcinkiewicz potvrdil, že bude realizovat program nápravy společnosti a státu: "Musíme stát vrátit jeho občanům. Před námi je velký kus práce a začít musíme u sebe. Chceme vládě navrátit charakter veřejné služby, chceme obnovit pojmy jako je čest, poctivost, skromnost a transparentnost veškerého našeho jednání," prohlásil nový premiér.

V Marcinkiewiczově vládě jsou politici Práva a spravedlnosti, o nichž se dlouho hovořilo. Mezi ně patří například Ludwik Dorn jako ministr vnitra nebo Zbigniew Ziobro v čele ministerstva spravedlnosti.

Ministrem zahraničí se stal velvyslanec v Moskvě Stefan Meller. Do křesla ministra zdravotnictví překvapivě usedne profesor Zbygniew Religa, který byl čestným předsedou volebního štábu neúspěšného prezidentského kandidáta Donalda Tuska.

O důvěru požádá parlament pravděpodobně desátého listopadu. Menšinová vláda se ale bude muset opřít o hlasy poslanců z krajních částí polské politické scény.

Pokud Marcinkiewiczova vláda důvěru parlamentu nezíská, pak mají podle ústavy právo navrhnout premiéra a vládu poslanci. Na jednání mají dva týdny. Když by ani druhý pokus nebyl úspěšný, má ještě jednu šanci na hledání předsedy vlády prezident. V případě třetího neúspěchu prezident rozpustí parlament a vyhlásí nové volby.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme