Novým šéfem poradců prezidenta Obamy se stal bankéř Daley

Barack Obama mění svůj tým. Americký prezident dokončuje obměnu v řadách svých nejbližších spolupracovníků. Reaguje tak na odchody některých z nich i na drtivou prohru svých demokratů v nedávných kongresových volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wiliam Daley | Zdroj: ČTK

Americký prezident Barack Obama jmenoval nového šéfa svých poradců. Stal se jím bankéř a bývalý ministr obchodu William Daley. Šéf poradců je nejbližším spolupracovníkem amerického prezidenta a do značné míry kontroluje přístup a tok informací do Oválné pracovny. A novým šéfem Národní ekonomické rady vlády se stane Gene Sperling.

Tenhle tým nezklame vás ani národ, ujišťoval William Daley prezidenta Obamu, který ho krátce předtím oficiálně představil v Bílém domě. William Daley není ve vysoké politice žádným nováček. Jako ministr obchodu vyjednával za prezidenta Billa Clintona Severoamerickou dohodu o volném obchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska o jmenování nového týmu Baracka Obamy.mp3

V posledních letech pracoval pro největší americký finanční dům JP Morgan Chase. Jeho jmenování má podle komentářů signalizovat, že má prezident Obama blízko k finančnímu a podnikatelskému sektoru.

William Daley pochází z vlivné politické rodiny. Jeho otec byl starostou Chicaga, dnes je starostou jeho bratr Richard. Otec pomáhal upevňovat pozici prezidenta Kennedyho a pro bratra pracovala prezidentova manželka Michelle Obamová. Sám prezident Obama z Chicaga pochází.

Dvaašedesátiletý Daley byl za prezidenta Billa Clintona ministrem obchodu a hrál důležitou roli při vyjednávání o Severoamerickou dohodě o volném obchodu. Později zase zajišťoval neúspěšnou prezidentskou kampaň Clintonova viceprezidenta Ala Gorea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daley.mp3

„Daleyho předchází pověst zkušeného, klidného, respektovaného a loajálního, který má svůj vlastní názor a je to také velice zdatný vyjednávač,“ vyjmenovává jeho přednosti zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

William Daley má pověst člověka, který má přátele nalevo i napravo v demokratické straně.

Obama si chce získat byznysmeny

Obama jmenuje i nového šéfa Národní ekonomické rady vlády. Stane se jím Gene Sperling, což je hlavní změnou, protože se jedná o významný post.

Národní ekonomická rada je obdobou českého NERVu. Jedná se tedy o poradní orgán Baracka Obamy. Na rozdíl od českých poměrů má ale Rada zásadní vliv na tvorbu hospodářských rozhodnutí administrativy.

Gene Sperling radil už prezidentu Clintonovi. Má blízko k velkému byznysu a podle komentátorů chce Obama jeho jmenováním získat zpět sympatie amerických podnikatelů.

Těm se nelíbí občas velmi tvrdé výroky prezidenta na jejich adresu. Obama se tak vyjadřoval kvůli nedávné finanční a hospodářské krizi. Po porážce demokratů v kongresových volbách se ale teď chce posunout víc do středu politického spektra.

Obama ubral ze své ostře levicové rétoriky v ekonomické oblasti a dal najevo, že chce být stejný jako Bill Clinton, který také zvítězil poposunutí do politického středu.

Změny naznačují, že chce Obama na svou stranu získat právě americký podnikatelský sektor. Obama ztrácí podporu byznysmenů, a tím pádem chce dát jmenováním Sperlinga a Daleye najevo, že si uvědomuje důležitost podnikatelského sektoru pro tvorbu pracovních míst a národního bohatství.

Dvaašedesátiletý Daley byl za prezidenta Billa Clintona ministrem obchodu a hrál důležitou roli při vyjednávání o Severoamerickou dohodě o volném obchodu. Později zase zajišťoval neúspěšnou prezidentskou kampaň Clintonova viceprezidenta Ala Gorea.

Vít Pohanka, Ondřej Houska, Michaela Vydrová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme