O týrání vězňů prý americké velení v Iráku vědělo mnohem dříve

Americké velení v Iráku vědělo, co se děje ve vězení Abú Ghrajb dobré tři měsíce předtím, než bylo zneužívání ve věznici odhaleno. Přišel s tím americký list Washington Post, který se odvolává na zprávu vypracovanou plukovníkem ve výslužbě Stuartem Herringtonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mříže

Důvěrná zpráva adresovaná americkému velitelům v Iráku a upozorňující na týrání iráckých vězňů je z prosince roku 2003 a předcházela fotografiím, které později upozornily svět na zločiny amerických vojáků v Iráku.

Zpráva uvádí, že praktiky užívané příslušníky zvláštních týmů pro zatýkání a vyslýchání vězňů by mohly být "technicky vzato" ilegální. Podle dokumentu tyto týmy nepovolené praktiky užívaly v tajných střediscích pro výslechy v Iráku.

Malé týmy pro výslechy zahrnovaly agenty Ústřední zpravodajské služby (CIA), ale i členy zvláštních jednotek jednotlivých zbraní americké armády. Velitelé o bití a týrání věděli, ale potrestáni byli jen jejich podřížení.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme