O týrání vězňů prý americké velení v Iráku vědělo mnohem dříve

Americké velení v Iráku vědělo, co se děje ve vězení Abú Ghrajb dobré tři měsíce předtím, než bylo zneužívání ve věznici odhaleno. Přišel s tím americký list Washington Post, který se odvolává na zprávu vypracovanou plukovníkem ve výslužbě Stuartem Herringtonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mříže

Důvěrná zpráva adresovaná americkému velitelům v Iráku a upozorňující na týrání iráckých vězňů je z prosince roku 2003 a předcházela fotografiím, které později upozornily svět na zločiny amerických vojáků v Iráku.

Zpráva uvádí, že praktiky užívané příslušníky zvláštních týmů pro zatýkání a vyslýchání vězňů by mohly být "technicky vzato" ilegální. Podle dokumentu tyto týmy nepovolené praktiky užívaly v tajných střediscích pro výslechy v Iráku.

Malé týmy pro výslechy zahrnovaly agenty Ústřední zpravodajské služby (CIA), ale i členy zvláštních jednotek jednotlivých zbraní americké armády. Velitelé o bití a týrání věděli, ale potrestáni byli jen jejich podřížení.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme