Obama chce zavést povinné prověřování všech kupců zbraní
Americký prezident Obama představil svoje plány, jak omezit počet trestných činů páchaných střelnými zbraněmi. Připravil 23 opatření, která může zavést do praxe ihned. Pro zásadní změny, které Obama plánuje, však bude muset získat souhlas Kongresu.
„Kongres především musí zavést povinné prověrky pro všechny, kteří si chtějí koupit zbraň. Teď to musejí dělat jen licencovaní prodejci, ale přes 40 procent ochodů uzavírají soukromé osoby mezi sebou bez jakýchkoli prověrek. To není bezpečné, to není chytré ani zodpovědné,“ prohlásil Obama.
Podle něj by měl každý při koupi zbraně prokázat minimálně to, že není trestaný nebo že mu soud nezakázal nosit zbraň. „To přece člověku dá zdravý rozum a většina Američanů s tím také souhlasí,“ dodal americký prezident.
Spolupracovník ČRo ve Spojených státech Igor Lukeš mluvil o plánech Baracka Obamy v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu
Kromě bezpečnostních prověrek chce Obama také obnovit zákaz prodeje takzvaných útočných pušek a snížit maximální počet kulek v jednom zásobníku na deset.
Spolupracovník ČRo ve Spojených státech Igor Lukeš dodává, že americký prezident se chce rovněž zasadit o omezení legálního pohybu zbraní mezi jednotlivými státy. Podle něj je možné, že na měsíc starý masakr na základní škole v Newtownu budou kongresmani slyšet. „Pak by snad alespoň některé z Obamových návrthů měly šanci uspět,“ říká.
Měsíc od masakru v Newtownu
Americký prezident své plány představil měsíc po tragické střelbě na základní škole Sandy Hook ve městě Newtown. Jeho projev na pódiu v Bílém domě sledovaly i čtyři z dětí, které mu po oné tragédii napsaly a přimlouvaly se za změnu amerického postoje ke zbraním.
Prezident slíbil, že děti ve školách by v budoucnu měly být ve větším bezpečí - když budou chtít, dostanou silnější ochranku. Bude se také více dbát na přípravu k mimořádným událostem.
Obamu teď čeká těžká bitva proti zastáncům střelných zbraní a jejich mocné lobby. Podle něj jsou ale argumenty pro omezení prodeje jasné a přesvědčivé:
„Za jediný měsíc od smrti 20 dětí a 6 dospělých v Newtownu zemřelo střelnou zbraní více než 900 Američanů. 900 za pouhý měsíc. A každý den, kdy budeme jen čekat, tohle číslo poroste. Navrhuji proto sadu opatření a použiji všechnu sílu svého úřadu, abych je prosadil.“
Obama sice připustil, že žádný zákon nemůže zabránit všemu násilí a všem tragédiím. Pokud prý ale existuje jen jeden život, který může být zachráněn, je povinností se o to pokusit.