Obamův zájem o spojenectví s Indií má ekonomický podtext

Americký prezident Barack Obama prohlásil v indickém Dillí, že se právě tvoří základy jednoho z nejdůležitějších mocenských spojenectví tohoto století. Toto diplomatické prohlášení mělo podpořit americké zájmy v boji s terorismem a obchodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Barack Obama a indický premiér Manmóhan Sing

Prezident USA Barack Obama a indický premiér Manmóhan Sing | Zdroj: ČTK

Rozhovory Obamy s indickým premiérem Manmóhanem Singem mají být vrcholem americké návštěvy v Indii. Obama mimo jiné slíbil, že se USA budou snažit, aby se Indie stala stálým členem Rady bezpečnosti OSN.

„To není nová myšlenka a Obamu to k ničemu nezavazuje, je to jen politická deklarace. Ale velkou váhu má skutečnost, že to Obama prohlásil přímo v Indii a že jeho návštěvu a výroky sleduje tradiční rival Indie Pákistán,“ soudí zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák hodnotí pro Svět o jedné Rádia Česko návštěvu Baracka Obamy v Indii

Američané podle něho vidí v této zemi větší potenciál než v komunistické Číně. Indie je neustále rostoucím státem, který bude za nedlouho početnější než Čína. Některé předpovědi prý tvrdí, že Čína předežene USA v roce 2030, možná 2040 a sama pak bude za deset let předehnána Indií.

„Ta má k hospodářskému růstu lepší dispozice. Netrápí ji například tak velké rozdíly mezi příliš bohatými a příliš chudými provinciemi či státy a navíc by měla hlavní společenské tenze snadno řešit v rámci demokratického systému,“ hodnotí Slezák.

Obama o víkendu uctil památku obětí teroristického útoku pákistánských extrémistů, při kterém zemřelo 200 lidí. Komentátoři si všimli, že americký prezident vůbec nezmínil Pákistán jako spojence v boji s Al-Káidou a Talibanem.

Potvrdilo se totiž, že islámští radikálové byli vysláni z pákistánského území a že někteří lidé ve vedení Pákistánu neustále podporují kroky islámských radikálů, pokud jim to politicky pomáhá.

Indický trh má větší potenciál než čínský

Cesta Obamy do Indie má také důležitý ekonomický rozměr. Obama ohlásil uzavření kontraktů v hodnotě deseti miliard dolarů, což by mělo oživit činnost amerických firem a zachránit v USA 53 tisíc pracovních míst.

Indicko-americký obchod má nyní desetinu hodnoty čínsko-amerického obchodu a Američané vidí, že je co zlepšovat. Indie je velký trh, který má velký potenciál, protože není tak zaplněný jako ten čínský.

„V Indii jsou nesporné výhody – lepší právní prostřední pro firmy, Indové ovládají angličtinu. Američanům samozřejmě velice záleží na jaderné spolupráci,“ říká Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Američané již Indii odpustili, že se také stala jadernou velmocí. Hlavně chtějí využít lukrativní zakázky na stavbu indických jaderných elektráren, ve kterých je zatím předběhli Rusové.

Američané podle Milana Slezáka také neustále mluví o tom, že by chtěli napomoci rozvoji vztahů mezi Pákistánem a USA. Tvrdí, že oba státy mají společného nepřítele – islámský radikalismus, a že na tomto společném základě by se měly sjednotit.

Ondřej Černý, Milan Slezák, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme